Tahina czyli Jak Zrobić Domową Pastę Tahini

Czym jest pasta Tahini ?

Tahini to nic innego jak masło sezamowe. Pastę uzyskuje się podczas ucierania wcześniej uprażonych ziaren łuskanego sezamu. Dzięki tej czynności powstaje nam gładka, maślana i oleista masa. Jest gęsta, bardzo aromatyczna i ma lekko orzechowy posmak. Tahina ma wysoką zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, żelaza, białka, magnezu oraz błonnika.

Skąd pochodzi Tahina?

Tahini jest najczęściej wykorzystywana w kuchni blisko-wschodniej. Jest głównym składnikiem hummusu ale również ma dużo innych zastosowań w kuchni. Bardzo często jest wykorzystywana w przepisach wegańskich oraz wegetariańskich. Jej smak znacznie wzbogaca potrawy o walory smakowe jaki wartości odżywcze.

Jak przechowywać pastę Tahini?

Domową pastę tahini, można przechowywać w zamkniętym słoiczku, w lodówce nawet do miesiąca.

Gdzie kupić pastę Tahini?

Tahinę kupicie już w większości supermarketów na dziale ,,kuchnie świata” bądź w sklepach ze zdrową żywnością.

Jak zrobić domową pastę Tahini?

Przygotowanie domowej pasty Tahini jest banalnie proste. Wystarczy uprażyć na patelni ziarna łuskanego sezamu, tak by zrobiły się złociste lecz nie brązowe, następnie należy całość zmielić na gładką masę ewentualnie dodając 1-2 łyżki dobrego oleju lub oliwy.

Jak zrobić domową pastę tahini

Składniki na Pastę Tahini :

  • 200g łuskanego sezamu
  • 2 łyżki oleju z pestek winogron lub łagodnej oliwy
  • sól (opcjonalnie)

Sposób przygotowania pasty Tahini:

Krok 1
Prażenie Sezamu

Na suchą i średnio rozgrzaną patelnię wrzucamy 200g łuskanego sezamu. Następnie prażymy całość, ciągle mieszając, by sezam równomiernie się przyrumienił (ok. 5 minut). Ważne, by sezam był złocisty, a nie brązowy. W innym wypadku pasta wyjdzie gorzka. Następnie przesyp uprażony sezam do naczynia i odczekaj, aż ostygnie.

Krok 2
Blendowanie Sezamu 

Ostudzony sezam przesyp do bledera (ja używam Nutribulleta i doskonale się sprawdza), a następnie pulsacyjnie zblenduj go na gładką masę, co jakiś czas przerywając, by zgarnąć ze ścianek urządzenia odkładającą się pastę. Gdy wszystkie ziarna będą już rozdrobnione dodaj 2 łyżki oleju z pestek winogron, oliwy z oliwek lub oleju sezamowego, aby pasta lepiej się połączyła. Opcjonalnie na koniec możesz posolić pastę, co ja przeważnie robię.

Jeśli wolisz, aby pasta była rzadsza dodaj więcej oliwy oraz odrobinę wody. Ja jednak wole swoją gęstą, którą rozrabiam w miarę swoich potrzeb oraz przepisów.

Tahini czyli pasta z prażonego sezamu