Chociaż pochodzenie hummusu nie do końca jest znane i od wielu lat trwa spór między Grekami, Egipcjanami, Turkami, Libańczykami czy Palestyńczykami to ponoć najwięcej spożywa się go w Izraelu i właśnie tam dostaniemy ten najbardziej autentyczny. Nie wiem na ile są to prawdziwe informacje ale wiem, że hummus pokochałam dopiero mieszkając w Dubaju. Tam nawet ten z supermarketu jest doskonały. Niestety te z polskich sklepów są zupełnie niezjadliwe i nie dziwie się, że są osoby, które zupełnie nie przepadają za słynna pastą z ciecierzycy. Jestem przekonana, że po prostu nigdy nie jadły dobrej.
Domowy hummus to podstawa mojej kuchni. Zawsze mam ciecierzycę pod ręką, jeśli nie suchą to taką ze słoika. Oczywiście najlepiej jeśli sami ją ugotujecie. Wierzcie mi bądź nie ale pasta ma wtedy jeszcze bardziej subtelny smak i maślaną konsystencję. Jeśli natomiast brakuje Wam czasu lub po prostu nie lubicie go spędzać w kuchni to bez wahania możecie sięgnąć po ugotowaną cieciorkę. Sama często to robię, gdy mam niezapowiedzianych gości lub po prostu jestem zmęczona. Z gotową ciecierzycą w kilka minut można wyczarować genialną pastę do chleba bądź świeżych warzyw.
Kluczem do zrobienia idealnego hummusu jest przede wszystkim dokładne zmiksowanie ciecierzycy na gładką i aksamitną masę. Hummus nie powinien mieć żadnych grudek. Istotne jest również dodanie lodowatej wody, dzięki temu hummus staje się lekki, puszysty i kremowy. Nie żałujemy również oliwy, zarówno tej, która znajduje się w środku pasty jak i tej, którą polewamy hummus z wierzchu.
Jeśli preferujecie bardziej wyraziste smaki, spróbujcie również mojego ulubionego hummusu z pieczoną papryką – przepis tutaj lub równie genialnego hummusu z burakiem – przepis tutaj.
Składniki na klasyczny hummus z ciecierzycy:
- 200g suchej ciecierzycy (lub 400g z puszki po odsączeniu)
- sok z 1/2 cytryny
- 2-3 ząbki czosnku
- 1/2 łyżeczki kuminu
- 2 czubate łyżki gęstej sezamowej pasty Tahini – przepis na domową pastę tahini
- 1/2 łyżeczki czosnku granulowanego
- 1/2 łyżeczki słodkiej papryki
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej* (jeśli sami gotujecie ciecierzycę)
- 80-100ml lodowatej wody
- 1 łyżeczka sóli
Sposób przygotowania Hummusu klasycznego:
Krok 1
Przygotowanie ciecierzycy
Suchą ciecierzycę namaczamy dzień wcześniej w wodzie wraz z łyżeczką sody oczyszczonej. Wody powinno być 2 razy więcej niż cieciorki. Następnego dnia płuczemy ciecierzycę, zalewamy lodowatą wodą, dodajemy łyżeczkę sody oczyszczonej i gotujemy około 40 min. Ciecierzyca w palcach powinna się rozpadać i być miękka.
Jeżeli korzystasz z ciecierzycy z puszki, dokładnie ją odcedź i przełóż do blendera.
Krok 2
Przygotowanie hummusu klasycznego
Ciecierzycę zmiksuj na bardzo gładką masę wraz z 4 łyżkami oliwy z oliwek, 2 łyżeczkami pasty tahini, 4 łyżkami lodowatej wody, 2-3 ząbkami czosnku, sokiem z 1/2 cytryny, 1/2 łyżeczki kuminu, płaską łyżeczką czosnku granulowanego oraz 1 płaska łyżeczki soli. W razie potrzeby dodaj więcej oliwy i zimnej wody lub dopraw bardziej do smaku. Pamiętaj, że ciecierzyca lubi bardzo sól. Miksowanie hummusu trwa około 5 minut, ciecierzyca musi się dobrze zmielić, aby hummus był kremowy i aksamitny. Podczas blendowania przy pomocy łyżki zdejmij co jakiś czas cieciorkę z boków urządzenia.
Krok 3
Serwowanie klasycznego, izraelskiego hummusu
Hummus przełóż do miseczki, polej obficie oliwą z oliwek i posyp słodką papryką. Jeśli lubisz możesz również dodać chilli. Serwuj z chlebkami pita oraz świeżymi warzywami pokrojonymi w słupki.
Smacznego!
Polecane produkty