Recenzja pieca do pizzy G3ferrari

Na początek kilka słów o pizzy

Mówi się, że ludzie dzielą się na dwa typy – tych którzy kochają pizzę oraz tych którzy kochaja pastę. Ja do niedawna zaliczałam się drugiej grupy. Wizja zrobienia makaronu, była dla mnie zawsze emocjonujaca. Czułam na języku ten lepki i często intensywny smak połączony z ulubionymi składnikami i jędrnym makaronem. Wizja upieczenia w domu pizzy, w ogóle do mnie nie przemawiała. Co więcej do pewnego momentu, nawet nie miałam ochoty iść do jakiejkolwiek pizzerii, gdyż 80% tego co oferowały mi nasze Polskie pizzerie, przypominało bardziej amerykańską aniżeli włoską pizzę. Dopiero od jakiegoś czasu tendencja ta się zmienia i powstają włoskie restauracje oraz pizzerie, które robią to naprawdę dobrze. Dbają one o jakość składników, odpowiednią konsystencję ciasta, jego grubość czy sposób pieczenia.

W Polsce pizza od początku była zupełnie sprzeczna z tym co można zjeść we Włoszech. Włoska pizza to przede wszystkim świetne ciasto, które samo w sobie bez dodatków rozpływa się w ustach ale ma przy tym chrupiące i nadmuchane brzegi. Dodatki to tak naprawdę tylko uzupełnienie. Możecie mi wierzyć bądź nie ale znam wielu fanatyków klasycznej margeritty, Z cudownym dobrym jakościowo serem, idealnie dopirawionym sosem pomdorowym i świeżą bazylią. Włoska pizza po prostu broni się jakością i wcale nie jest potrzebne użycie niezliczonej ilości składników, aby podrasować jej smak. Jest to zupełne przeciwieństwo Polskiej pizzy którą oferuje wiele sieciówek oraz która jest przeładowana dodatkami. 

Nie mówię tutaj, że nie zjemy w Polsce dobrej, włoskiej pizzy, oczywiście, że zjemy i jest tych miejsc coraz więcej, jednak biorąc pod uwagę aktualną sytuację, nawet pizza z najlepszej włoskiej restauracji zamknięta w opakowaniu i dostarczona po jakimś czasie pod nasze drzwi, traci cały urok. 

Oczywiście pizzę możemy przygotować sami w domu wykorzystując piekarnik, są również specjalne kamienie do pizzy, które powodują, że jest ona od spodu bardziej chrupiąca. Pozostaje nam jedyny kluczowy aspekt, prawdopodobnie najważniejszy podczas wypieku idealnej pizzy – temperatura pieca. Nie wiem czy wiecie ale temperatura tradycyjnego, włoskiego pieca wynosi nawet 500 stopni. Wychodzi na to, że kluczowym aspektem jest właśnie ona, a to rzecz jasna przekłada się na czas pieczenia. 

Jak się domyślacie, ciężko jest w domowych warunkach uzyskać tak wysoką temperaturę no i tutaj z pomocą przychodzi piec G3Ferrari, który jest głównym sprawcą tego wpisu. Bowiem on nagrzewa się aż do 400 stopni Celsjusza, co powoduje, że z powodzeniem możemy w naszym domu upiec pizzę niczym z Neapolu. Ba! I będzie ona gotowa w cztery minuty!
Tak, tak nie pomyliłam się i zupełnie nie przesadzam. Jeżeli opanujemy do perfekcji przygotowanie ciasta i użyjemy cudownych, włoskich składników, nasza domowa pizza nie będzie się niczym różniła od tej ze słonecznej Italii.

najlepsza pizza w domowych warunkach

W ciągu ostatnich tygodni sprawdzałam wiele przepisów na ciasto na pizzę. Owszem najczęściej sięgałam po mąkę typową dla pizzy Neapolitańskiej, a mianowicie 00. Niemniej jednak chciałam również sprawdzić i porównać efekt na cieście robionym ze zwykłej mąki i powiem Wam, że w dalszym ciągu pizza wychodzi lepsza niż z niejednej Polskiej pizzerii.

Wiem i jestem pewna, że osoby dopiero co zaczynające swoją przygodę z pieczeniem pizzy, będą niesamowicie zadowolone z efektów.

 

recenzja pieca do pizzy G3Ferrari

Opis pieca G3Ferrari

  • Piec ten został zaprojektowany we Włoszech, a konkretnie na półwyspie apenińskim.
  • Piec posiada w zależności od modelu jeden bądź dwa kamienie, które nagrzewają się do 400 stopni. Dzięki temu możemy cieszyć się Włoską pizzą w niecałe 5 minut.
  • Dzięki dwóm grzałkom mamy gwarancję równomiernego dopieczenia pizzy.
  • Grzałki pokryte są ognioodpornym kamieniem, który idealnie dopieka nam ciasto oraz wchłania i wyciąga z niego nadmiar wilgoci.
  • Górna grzałka w piecu, pomaga uzyskać chrupiące i wypieczone brzegi. Odpowiedzialna jest również, za odpowiednie rozpuszczenie sera i dopieczenie pozostałych składników.
  • Urządzenie wyposażone jest również w lampkę kontrolną informująca o stanie pracy, regulację temperatury oraz timer.
  • Dzięki nienagrzewającym się uchwytom w każdej chwili bezpiecznie możemy otworzyć piec, by sprawdzić, czy pizza jest już gotowa.
  • Marka istnieje na rynku od prawie 50 lat. Przywiązuje ona ogromną wagę do jakości materiałów z jakich jest wytwarzany piec oraz designu.
  • W modelu G10032 znajduje się także kamień w górnej części, dzięki któremu w domowym piecu do pizzy możesz piec także inne dania wymagające wysokiej temperatury. Można robić w nim tosty, piec foccacię czy robić nawet mięsa z grilla.

Mój model – G3Ferrari G10032

Piec który posiadam wyposażony jest w dwa kamienie – górny oraz dolny. Poza tym zupełnie niczym się nie różni. Jeżeli planujecie wykorzystać piec jedynie do robienia pizzy, górny kamień zupełnie nie jest Wam potrzebny. Jeśli jednak tak jak ja, chcecie w 100% wykorzystać jego potencjał dobrym rozwiązaniem jest wersja z której ja korzystam. Dodatkowo w tym modelu macie dwie wysokości pieczenia – tradycyjną do wypiekania pizzy oraz wyższą do robienia foccaci, panini, mięsa, ryb czy warzyw.

Piece występują w wielu wariantach kolorystycznych. Możemy je w powodzeniem dopasować do wystroju naszej kuchni.

W skład pieca wchodzi:

  • 5 minutowy timer
  • termostat
  • temperatura do 400 stopni
  • moc 1200
  • regulacja temperatury
  • 2 elementy grzejne
  • dwa kamienie
  • dwie wysokości pieczenia
  • dwie aluminiowe łopatki do pizzy
  • książka z przepisami

Waga: 5.9kg
Wymiary: 34 x 19,5 x 37 cm
Zasilanie: AC 230V ~ 50Hz
Moc: 1200W

Czy w piecu uda nam się zrobić pizzę Neapolitańską? Jaka jest charakterystyka Napoletany?

Jeszcze nie tak dawno temu pizza neapolitańska zupełnie w Polsce nie istniała. Według większości Polaków włoska pizza powinna być wypieczona, chrupiąca i z dużą ilością składników. Opadające ciasto, które dla Włochów jest obiektem zachwytu oraz westchnień, w naszym kraju w dalszym ciągu często jest powodem do reklamacji. ,,Placek jest za mokry, gdzie jest chrupiący spód itd”

Jaka w takim razie powinna być idealna pizza neapolitańska?

Pizza neapolitańska charakteryzuje się nieregularnymi kształtami, puszystym rantem o wysokości około dwóch centymetrów i cienkim, mokrym środkiem. Ma ciemne, lekko przypalone bąble, środek pizzy zdecydowanie opada, a brzeg nie jest chrupiący. Powinna być również przygotowana z mąki 00, ugniatana rękoma, produkty powinny pochodzić z regionu Kampania i wypiekana powinna być przez około 90 sekund w piecu opalanym drewnem.

Z ciekawostek powiem Wam, że w 2017 roku pizza neapolitańska trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO! Tym bardziej należy bliżej się z nią zapoznać i docenić jej absolutnie genialny smak.

Czy jesteśmy w stanie przy pomocy pieca G3Ferrari przygotować pizzę neapolitańską?

Tak, tak i jeszcze raz tak! Ten piec daje nam możliwość zrobienia absolutnie najcudowniejszej pizzy neapolitańskiej. Przy lekkiej praktyce w robieniu ciasta, możemy osiągnąć genialne efekty. Możemy sami przenieść się do Włoch, nie wychodząc z naszego domu.

Poniżej zapraszam Was na krótki, 30 sekundowy film przedstawiający pracę pieca G3Ferrari

 

Kilka słów o kamieniu

Kamień nagrzewa się w około 10 minut, a przygotowanie pizzy trwa raptem 5 minut. Kamienie te absorbują wilgoć, dzięki czemu pizza jest jeszcze lepsza i bardziej chrupiąca.

Kamień z czasem użytkowania przypala się i zmienia swój kolor. Robi się coraz ciemniejszy wręcz czarny i dla niektórych może wydawać się mało atrakcyjny ale taka jest jego natura. Jest to zupełnie normalna reakcja jaka zachodzi na kamieniu podczas użytkowania.

Kamień do pizzy można, a nawet trzeba co jakiś czas wymieniać. Pod żadnym pozorem go nie myjemy ani nie czyścimy żadnymi detergentami. Dodatkowo pod żadnym pozorem nie zanurzamy w wodzie ani nie moczymy kamienia, gdy jest ciepły. Może to skutkować pęknięciem.

Jedyny słuszny sposób, aby oczyścić kamień, to zeskrobać z niego warstwę brudu i lekkiej spalenizny. Nie obawiamy się, że go uszkodzimy.

ja zrobić najlepszą pizzę?

Jakie są różnice w pieczeniu pizzy na kamieniu, a na blaszce?

Kamień sprawia, że pizza jest doskonale wypieczona, puszysta w środku, a jej brzegi są ładnie przyrumienione. W przypadku klasycznej blachy ciasto trafia na zimne podłoże i nagrzewa się dopiero w piekarniku. Wymaga ono wtedy dłuższego pieczenia. Ryzykujemy również, że może się ono przypalić od spodu i być surowe w środku. Każda dodatkowa minuta w piekarniku, powoduje, że pizza wysycha i robi się twarda.

W przypadku korzystania z kamienia, pizza od razu ląduje na gorącym podłożu, które szybko je wypieka, dodatkowo wyciągając z niego całą wilgoć. Widzimy wręcz na naszych oczach jak pizza zmienia konsystencję, natychmiast rośnie i pokrywa się chrupiącą skórką. Dzięki wysokiej temperaturze ciasto się ,,ścina” i nie przywiera do kamienia.

Wierzcie mi bądź nie ale pizza wypiekana na kamieniu, smakuje zupełnie inaczej niż ta robiona z blachy. Jestem pewna, że jeśli spróbujecie choć raz już zawsze będziecie robić pizzę na kamieniu.

piec do pizzy g3ferrari

Wady pieca do pizzy G3ferrari

Szczerze i bez ogródek… dla mnie ten piec nie ma żadnych wad! Jest lepszy niż sobie wyobrażałam. Jedyne na co rzeczywiście trzeba uważać, to aby składniki lub sos nie spadły nam na kamień, bo wtedy rzeczywiście szybko się on przypala. Niemniej jednak nie ma to później wpływu na dalsze użytkowanie, a jedynie aspekt wizualny.

Czy polecam piec do pizzy?

Szczerze Wam powiem, że jest to jeden z najlepszych sprzętów jakie mam w domu. Spodziewałam się, że pizza wyjdzie dobra ale nie spodziewałam się, że aż tak. Może jest to ryzykowne ale jestem przekonana, że będziecie zadowoleni.

Zdaje sobie sprawę, że cena może nie jest najniższa ale jest on wart absolutnie każdej złotówki!

Gdzie kupić piec do pizzy G3Ferrari?

Ja skorzystałam z oficjalnej strony dystrybutora https://domowypiecdopizzy.pl/sklep/ ale piec możecie znaleźć również w takich sklepach jak Media Expert czy RTV euro AGD.

Mam nadzieję, że będziecie tak zadowoleni jak ja!

Ściskam,
Wasza Marcysia!