Kasza Bulgur jeszcze do niedawna nie była nam tak dobrze znana. Mieszkańcy Bliskiego Wschodu zajadają się nią od ponad 4000 lat i jest ich głównym składnikiem diety. Zdecydowanie jest najzdrowszą z kasz pszennych. Jest najmniej kaloryczną, ma najwięcej błonnika i najwyższy indeks glikemiczny.Wytwarza się ją z pszenicy durum, czyli tej najwyższej jakości. Jest znacznie zdrowsza niż zwykła pszenica, posiada więcej witamin oraz pierwiastków mineralnych. Kasza bulgur to niezwykle cenne źródło potasu, magnezu, wapnia oraz sodu.
Sałatka z kaszą i indykiem, jest sycąca, dietetyczna i prosta w przygotowaniu. Smakuje bardzo dobrze zarówno na ciepło jak i na zimno.
Składniki:
(porcja dla 4 osób)
Mięso:
- 500g piersi z indyka
- 200g jogurtu gęstego (grecki lub bałkański sprawdzi się najlepiej)
- 1 cytryna
- 2 ząbki czosnku
- sól oraz pieprz
Sałatka:
- 200g kaszy bulgur
- 8 dużych brązowych pieczarek
- 1 zółta cebula
- 1 czerwone cebula
- 3 ząbki czosnku
- 400g świeżego szpinaku
- 1 litr bulionu (można użyć bulionetki lub samej wody)
- garść prażonych orzeszków ziemnych
- olej rzepakowy
- suszone zioła: pietruszka, tymianek, cebula, czosnek
- parmezan/grana padano (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
Krok 1
Marynowanie Mięsa
Pierś indyka przecinamy wzdłuż, tak by powstały 2-3 cienkie plastry. Następnie kroimy w równiej wielkości, niewielką kostkę. Przekładamy mięso do naczynia, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, skórkę oraz sok z połowy cytryny. Doprawiamy całość solą, pieprzem, suszonym czosnkiem , dodajemy ok 2-3 łyżki oliwy i zalewamy gęstym jogurtem. Wkładamy mięso na godzinę do lodówki. Dzięki marynacie indyk będzie miękki i wilgotny.
Po godzinie wyjmujemy mięso z lodówki i wrzucamy na mocno rozgrzaną patelnię wraz z odrobiną oleju rzepakowego (nie opłukujemy mięsa z jogurtu, smażymy go w marynacie). Przez pierwszą minutę staramy się nie ruszać mięsa. Najlepiej smakuje jak jest dobrze przypieczone. Następnie mieszamy indyka, by równomiernie się usmażył. Mięso smażymy możliwie najkrócej na woskim ogniu. Jeśli kawałki są dość małe, 3 minuty powinny wystarczyć.
Krok 2
Gotujemy kaszę
Bulgur gotuemy w bulionie z odrobiną soli, dzięki temu jest bardziej wyrazisty (możemy go zastąpić komosą ryżową lub kuskusem). Jeśli nie mam domowego bulionu bardzo często sięgam po bulionetki, coraz więcej z nich nie zawiera żadnych ulepszaczy smakowych i ma naprawdę dobry skład.
Krok 3
Grzyby
Podsmażamy na oliwie drobno posiekaną czerwoną oraz żółtą cebulę, dodajemy 2-3 ząbki czosnku. Po chwili gdy całość się zeszkli dodajemy grubo pokrojone brązowe pieczarki. W innym wypadku całe nam się połamią i pokruszą. Doprawiamy solą, pieprzem, tymiankiem, pietruszką, cebulą oraz suszonym czosnkiem. Gdy grzyby się dobrze podpieką, dodajemy dwie garści szpinaku i wyłączamy ogień. Szpinak pod wpływem ciepła z grzybów i patelni sam zmięknie.
Następnie dodajemy ugotowany bulgur, oraz usmażonego indyka, skrapiamy wszystko sokiem z cytryny, ścieramy odrobinę skórki i doprawiamy do smaku. Czekamy, aż całość ostygnie.
Krok 4
Sałata
Do dużej miski wrzucamy pozostały, świeży szpinak, dodajemy wystudzony bulgur z idykiem, szpinakiem i grzybami, mieszamy całość.
Sałatę posypujemy drobno posiekanymi orzeszkami ziemnymi. Skrapiamy odrobiną oliwy oraz cytryną.
Jeśli lubimy i mamy pod ręką parmezan lub ser grana padano, możemy go zetrzeć do sałaty, naprawdę dobrze się komponuje!
Smacznego!
Polecane produkty