Kilka lat temu miałam okazje być podczas Świąt Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Waszyngtonie. Zostałam zaproszona na świąteczny obiad, do rodziny mojego znajomego. Tak naprawdę zjawiliśmy się tam już około południa. Atmosfera, była dokładnie taka jak na filmach. Ogromna kuchnia pełna kobiet z conajmniej trzech różnych pokoleń i salon wypełniony Panami, sączącymi whisky. Stół uginał się pod ilością jedzenia i muszę przyznać, że absolutnie wszystko było dobre. No może poza nadzieniem, które było w świątecznym indyku. Znajduje się ono w czołówce najgorszych rzeczy jakie jadłam. Był to miękki i rozciapciany, lekko obślizgły, rozmoczony chleb, z żurawiną, rodzynkami, selerem naciowym, chyba jakąś kiełbasą i bliżej mi nieokreślonymi przyprawami. Coź okropnego! Sam indyk był mistrzostwem. Kruchy i soczysty, polany mięsnym sosem. Na ten moment nie do powtórzenia dla mnie ale napewno będę pracować nad tym przepisem.
Dodatki do Świątecznego obiadu, były zaskakujące, nieoczywiste i przepyszne. Zapiekanka ziemniaczana z gałką muszkatołową, marchewki pieczone z syropie klonowym, maślane pieczarki z tymiankiem, kukurydza z czosnkiem i parmezanem, sałatka z brukselek z prosciutto i rzecz jasna fasolka szparagowa z chrupiącym boczkiem. Od tamtego momentu bardzo często do niej wracam. Wzbogaciłam ten przepis jeszcze o sok i skórkę z cytryny, która nadaje większej świeżości i lekkości oraz czosnek. Doskonale sprawdza się jako dodatek do obiadu czy grilla ale również jako danie główne. Wystarczy zaserwować ją z młodymi ziemniakami czy jajkiem w koszulce oraz szklanką zimnego kefiru.
Mam nadzieję, że i Was zachwyci ten przepis.
Składniki na fasolkę szparagową z chrupiącym boczkiem i parmezanem:
- 500g fasolki szparagowej
- 80g boczku wędzonego
- 1 ząbek czosnku
- garść parmezanu
- sok oraz skórka z 1/2 cytryny
- 1 łyżka masła
- 1/2 łyżeczki czosnku granulowanego
- sól oraz pieprz
Sposób przygotowania fasolki szparagowej z boczkiem i parmezanem
Krok 1
Przygotowanie fasolki szparagowej
- Fasolę dobrze umyj, odetnij końcówki i podgotuj w osolonej wodzie z dodatkiem łyżeczki cukru. Fasolka powinna być al dente. Długość gotowania fasolki zależy od tego jak jest młoda. Trwa to nawet od 5 do 20 minut. Ja swoją gotowałam około 13-15 minut. Najlepiej w międzyczasie spróbować, czy miękkość fasolki nam odpowiada.
- Następnie odcedzamy fasolkę i przelewamy ją zimną wodą.
Krok 2
Przygotowanie boczku oraz sosu do fasolki szparagowej
- Boczek pokrój w niewielką kostkę i podsmaż go na patelni, aby był mocno chrupiący. Jeżeli boczek zaczyna przywierać Ci do patelni możesz dodać odrobinę oleju.
- Jeżeli boczek wytopił dużo tłuszczu, odlej jego nadmiar z patelni. Mój boczek był dość chudy więc tym razem nie musiałam tego robić.
- Dodaj łyżkę masła oraz jeden duży ząbek czosnku przeciśniętego przez praskę.
- Zetrzyj skórkę oraz wciśnij sok z 1/2 cytryny. Dobrze wszystko wymieszaj i podsmażaj około 2 minuty.
- Następnie dodaj ugotowaną wcześniej fasolkę, garść parmezanu, świeżo mielony pieprz, szczyptę czosnku granulowanego oraz soli.
- Dobrze wszystko wymieszaj, aby smaki się połączyły, a parmezan lekko roztopił. Dopraw do smaku jeśli trzeba.
Krok 3
Serwowanie fasolki szparagowej z chrupiącym boczkiem i parmezanem
- Fasolkę serwuj posypaną parmezanem z kromką chrupiącego pieczywa i jajkiem w koszulce. Doskonale sprawdza się również jako dodatek do dań głównych lub z młodymi ziemniakami i szklanką kefiru.
Smacznego,
Wasza Marcysia
Polecane produkty