Prawdziwe Włoskie Tiramisu Nasączone Winem Marsala

Nie wiem czy zastanawialiście się dlaczego tak rzadko pojawiają się u mnie desery ale głownie jest to spowodowane tym, że średnio za nimi przepadam oraz mam do nich dwie lewe ręce. Ponieważ jestem w niektórych aspektach perfekcjonistką, nigdy nie pozwoliłabym, aby na moim blogu pojawił się przepis tylko dobry (tak między nami, nie jest to zbyt dobra cecha charakteru ale co poradzić). Dlatego przepis robiłam kilka razy, w różnych proporcjach i przede wszystkim nasączony różnymi alkoholami. I od razu Wam powiem, sekret jest w winie Marsala. Oczywiście możecie bez problemu użyć Amaretto, Porto, Sherry, likieru Kahlua, Baileys czy innego alkoholu, który dobrze będzie się komponował z kawą. Natomiast każdy z wyżej wymienionych alkoholi ma dość charakterystyczny smak, który ma wpływ finalnie na deser. Dla jednych smaki te zbytnio przytłaczają delikatne tiramisu, inni zaś lubią tego typu połączenia. Wybór należy do Was.

W oryginalnej recepturze i jednocześnie w moim odczuciu najbardziej autentyczne i wręcz doskonałe, jest połączenie z winam Marsala. Jest to lekko słodkie, deserowe wino, przypominające swoją konsystencją bardziej likier czy nalewkę. Polecam Wam zaserwować je gościom wraz z deserem. Dobrze schłodzone i podane w małym kieliszeczku

Idę o zakład, że każdy, absolutnie każdy poradzi sobie z poniższym przepisem. Wydaje mi się, że nie da się tego zepsuć. Co więcej przepis jest naprawdę szybki w przygotowaniu. Jak się sprężycie, zrobicie go w 15 minut, a może nawet mniej. Jedyne co wymaga czasu to schłodzenie ciasta. Krem mascarpone musi się dobrze ściąć i trwa to minimum 4 godziny.

Prawdziwe Włoskie tiramisu nasączone winem Marsala

Składniki na prawdziwe Włoskie Tiramisu:

  • 500g serka Mascarpone (dwa opakowania)
  • 4 jajka
  • 70g cukru ok. 4 łyżki
  • 150 ml wina Marsala (może być również Amaretto, Rum, Porto, likier Kahlua czy Baileys)
  • 250g biszkoptów podłużnych
  • 250ml mocnej kawy (najlepiej espresso)
  • kakao do posypiania

Oryginalne Włoskie Tiramisu

Sposób przygotowania autentycznego, Włoskiego tiramisu

Krok 1
Przygotowanie bazy do nasączania biszkoptów

Zaparz mocną kawę i przelej ją do dużego naczynia, w którym wygodnie będzie Ci maczać biszkopty. Następnie ostudź ją i dodaj około kieliszek wina Marsala.

Krok 2
Przygotowanie kremu na Tiramisu

Białka oddziel od żółtek, a następnie ubij je na bardzo sztywną pianę. Następnie utrzyj żółtka razem z cukrem (około 3 minuty, plus minus 4 łyżki cukru), aż staną się jednolite, lekko puszyste i błyszczące. Dodaj do tego serek mascarpone i dokładnie wszystko wymieszaj. Ja robię to przy pomocy ręcznego miksera. Gdy wszystkie składniki dokładnie się połączą dodaj powoli ubite białka delikatnie przy tym je mieszając. Najlepiej jest to zrobić szpatułką lub dużą łyżką. Ja dziele białka mniej więcej na cztery części i powoli mieszam je z serową masą. Jeżeli zbyt szybko i intensywnie wymieszasz białka z kremem jest duża szansa, że piania opadnie.

Domowe Tiramisu nasączone winem Marsala

Krok 3
Przygotowanie Tiramisu

Biszkopty namocz w ostudzonej kawie z Marsalą (około 2-3 sekundy z każdej strony) i ułóż na dnie naczynia. Następnie posmaruj je połową masy z mascarpone. Ponownie połóż namoczonymi biszkoptami i posmaruj je pozostałą częścią masy.
Całość wstaw na minimum 4-5 godzin do lodówki.

Krok 4
Serwowanie Domowego Tiramisu

Przed podaniem posyp tiramisu obficie kakao. Jeżeli zrobisz to wcześniej kakao lekko się rozpuści i nie będzie tak apetycznie wyglądać. Serwować z małym kieliszkiem schłodzonego wina Marsala lub dobrą kawą.

Smacznego!

Prawidzwe Włoskie Tiramisu