Wielkanocny mazurek z kajmakiem, mascarpone, solą i orzechami

Mazurek jest ciastem, które jadam raz do roku i na codzień raczej nie pokusiłabym się o jego przygotowanie. Zawarta w nim masa kajmakowa czy krem są przeważnie bardzo słodkie i tłuste. Z drugiej strony może to lepsze rozwiązanie, bo zaspakaja naszą ochotę na słodkie mały kawałek ciasta. W przypadku mojej ulubionej szarlotki nie ma żadnej granicy i zdecydowanie byłabym w stanie pochłonąć w ciągu jednego dnia każdą ilość.

Muszę szczerze przyznać, że jest to chyba mój drugi mazurek, który w pełni samodzielnie zrobiłam. Przewertowałam internet wzdłuż i wszerz w celu inspiracji na domową masę i o dziwo nie znalazłam ani jednego przepisu, który w pełni by mnie zachwycił. Masa, którą przygotowałam do tego przepisu, to poniekąd wynik mojego eksperymentu, który jak się domyślacie zakończył się powodzeniem. Chciałam, aby mój krem był mniej słodki i nieco lżejszy. Umówmy się, w dalszym ciągu jest to cholernie słodkie ciasto ale dzięki dodaniu do kajmaku mascarpone i jogurtu greckiego, masa jest bardziej subtelna. W efekcie, krem nie jest tak gęsty jak w standardowych mazurkach natomiast w moim odczuciu jest dużo smaczniejszy i zupełnie mi nie przeszkadza fakt, że jest trochę bardziej płynny. Jeśli Wy wolelibyście, aby masa była bardziej ścięta, nie dodawajcie jogurtu greckiego. Idealną, przysłowiową kropką nad ,,i” jest sól himalajska w kremie oraz solone orzeszki ziemne. Ważne, aby dodać również inne, lekko słodkie i bardziej naturalne orzechy takie jak migdały czy orzechy brazylijskie.


wielkanocny mazurek z kajmakiem, mascarpone, solą i orzechami

Składniki na Wielkanocny mazurek z kajmakiem, mascarpone, solą i orzechami

 • 3/4 puszki kajmaku
 • 250g serka mascarpone (jedno opakowanie)
 • 3 łyżki gęstego jogurtu greckiego
 • pół łyżeczki soli himalajskiej
 • 300g mąki
 • 200g masła
 • 100g drobnego cukru
 • 3 żółtka
 • 8g cukru wanilinowego
 • 1 łyżka śmietany
 • orzechy: orzeszki ziemne solone, płatki migdałów, migdały w całości, orzechy brazylijskie

wielkanocny mazurek z kajmakiem, mascarpone i solą

Sposób przygotowania mazurka z kajmakiem, mascarpone, solą i orzechami

Krok 1
Przygotowanie i pieczenie ciasta

Na stolnice wysyp 300g mąki, pokrojone w kostkę 200g masła oraz łyżkę śmietany. Posiekaj wszystko nożem i dodaj utarte z cukrem białym oraz cukrem wanilinowym 3 żółtka. Ponownie wszystko posiekaj, a następnie bardzo szybko zagnieć ciasto. Wysmaruj blachę masłem, porwij na kawałki ciasto i uklep ciepłymi dłońmi. Ponakuwaj spód widelcem. Wstaw formę z ciastem do lodówki na 30 minut. W międzyczasie nagrzej bardzo dobrze piekarnik do 180℃.

Dokładny proces oraz rady odnośnie robienia kruchego ciasta znajdziesz tutaj. 

Schłodzone ciasto wstaw do gorącego piekarnika i piecz około 17 – max 20 minut. Ciasto powinno być złociste. Następnie dobrze ostudź ciasto, wyjmuj je w formy i ułóż na naczyniu na którym chcesz je serwować.

domowy wielkanocny mazurek

Krok 2
Przygotowanie kremu do mazurka z kajmakiem, mascarpone i solą

Do dużej miski przełóż opakowanie serka mascarpone, 3/4 puszki kajmaku oraz 3 łyżki gęstego jogurtu greckiego. Dodaj sól i utrzyj wszystko na jednolitą masę przy pomocy miksera.

domowy wielkanocny mazurek z kajmakiem, mascarpone i solą

Krok 3
Wykańczanie i dekorowanie ciasta

Na ostygnięte kruche ciasto wyłóż masę z kajmakiem i serkiem mascarpone. Dokładnie ja rozprowadź przy pomocy łyżki, a następnie udekoruj orzechami. Orzechy możesz wybrać według swoich preferencji, natomiast nie pomijaj orzeszków ziemnych. Idealne dla równowagi są również orzechy brazylijskie i migdały ponieważ mają neutralny, lekko słodkawy smak. Najlepiej jeśli cześć orzechów posiekasz i oprószysz nimi mazurek.

Ciasto wstaw do lodówki na całą noc, aby masa stężała.

Smacznego! 

Prosty mazurek z kajmakiem, mascarpone i solą