Tarta ze Śliwkami i Kremem Migdałowym

Wierzcie bądź nie ale jestem jedną z tych osób dla których słodycze mogą nie istnieć. Dlatego jak już podejmuje się robienia deseru to chcę, by był prosty w przygotowaniu i efektowny. Tarta z kremem migdałowym i śliwkami nie tylko wizualnie zachwyci waszych gości ale również smakowo rozpieści ich podniebienia. Sezon śliwkowy  trwa już w pełni i kończy się w październiku. Warto je wykorzystać w naszej kuchni, nie tylko dlatego, że są smaczne ale również niskokaloryczne. Ze względu na ich właściwości trawienne warto je spożywać nawet codziennie. Zdaje sobie sprawę, że najzdrowsze są świeże i surowe owoce ale odrobine słodyczy w te coraz zimniejsze i pochmurne dni nikomu nie zaszkodzi.


Składniki na tartę ze śliwkami: 

  • 2 szklanki mąki
  • płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2/3 szklanki cukru
  • 1 1/4 kostki masła
  • 2 żółtka
  • 1 łyżka gęstej śmietany 30%
  • 1 kg dużych śliwek
  • 1/2 szklanki migdałów
  • 1/4 szklanki cukru pudru
  • 1/2 szklanki mleka migdałowego lub zwykłego
  • sok z połowy cytryny

Sposób Przygotowanie Tarty ze Śliwkami i Kremem Migdałowym

Krok 1 
Przygotowanie kruchego ciasta

Na blat wysypujemy dwie szklanki mąki, płaską łyżeczkę proszku do pieczenia oraz pokrojone w kostkę masło. Następnie ucieramy dwa żółtka jajka wraz z cukrem, robimy dziurkę w mące i wlewamy masę. Dodajemy łyżkę śmietany i siekamy nożem wszystkie składniki tak, by zaczęły się ze sobą łączyć. Gdy powstanie nam coś w rodzaju mokrego piasku, odkładamy nóż i zagniatamy ciasto rękami. Jeśli ciasto wychodzi zbyt suche możemy dodać odrobinę śmietany. Następnie zawijamy ciasto w folię i wkładamy je do zamrażarki na 15 minut.

Krok 2 
Przygotowanie kremu migdałowego 

Migdały zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odstawiamy na 15 minut. Skórka powinna zrobić się miękka i z łatwością odchodzić od orzechów. Obieramy migdały i mielimy je w blenderze. Następnie dodajemy 1/4 szklanki cukru pudru, sok w połowy cytryny i miksujemy tak, by uzyskać jednolitą masę. Dla ułatwienia w międzyczasie zgarniajmy łyżką migdały ze ścianki blendera. Ja do tego używam Nutri Bulleta i sprawia się on doskonale.

Następnie przekładamy masę do małego rondelka i wlewamy 1/2 szklanki mleka. Gotujemy krem na małym ogniu, ciągle mieszając tak, by mleko trochę odparowało. Krem powinien mieć konsytencję średnio ściętego budyniu.

Krok 3 
Przygotowanie i pieczenie tarty ze śliwkami

Po upływie 15 minut wyjmujemy ciasto z zamrażarki i wałkujemy je na grubość ok 0.5cm-1cm. Blachę smarujemy masłem i wykładamy ciastem. Następnie wstawiamy spód na około 10 minut do piekarnika rozgrzanego do 180°C tak, by lekko się ściął i nie wchłonął później soku ze śliwek.
Lekko podpieczone ciasto smarujemy kremem migdałowym i układamy dookoła pokrojone w plasterki śliwki, tak, by utworzyły kształt róży. Tartę pieczemy około 40 minut. Na koniec posypujemy brzegi ciasta cukrem pudrem.

Najlepiej smakuje jeszcze ciepłe z gałką lodów waniliowych.

Smacznego