Zawsze staram się korzystać z sezonowych produktów. Wiosna bogata jest w młode i jędrne warzywa oraz owoce. Pod względem kulinarnym to zdecydowanie moją ulubiona porą roku. W tym okresie, mogę jeść szparagi codziennie i pod każdą postacią. Przy tym produkcie warto kierować się zasadą im mniej tym lepiej, aby nie przytłoczyć ich subtelnego smaku. Szparagi nie lubią dużej ilości przypraw i skomplikowanych składników. Risotto jest doskonałym daniem, aby wyeksponować ich delikatny smak. Kluczowym jest, aby większą cześć szparagów podgotować, zmiksować z odrobiną bulionu i dodać puree do ryżu. Dzięki temu będzie on maksymalnie nasycony szparagami, a konsystencją risotta zrobi się jeszcze bardziej kremowa i aksamitna. Doskonałym wykończeniem jest łyżka masła, spora ilość parmezanu i drobno posiekane orzechy.
Składniki na kremowe risotto ze szparagami i parmezanem
- 1 pęczek szparagów
- 1 duża cebula lub dwie mniejsze
- 1 lampka białego, wytrawnego wina (ok.200 ml )
- 600ml bulionu Waszych preferencji (osobiście uważam, że drobiowy jest najlepszy)
- 1 szklanka parmezanu
- 100g ryżu do risotto np. Arborio
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki masła
- 4 łyżki oliwy
- garść orzeszków np. ziemnych i brazylijskich
- sól oraz pieprz
Sposób przygotowania risotta ze szparagami i parmezanem
Krok 2
Przygotowanie ryżu na risotto
Krok 1
Przygotowanie szparagów
- Szparagi umyj i odłam zdrewniałe końce (szparag sam powinien złamać się w odpowiednim miejscu).Odkrój główki szparagów i odłóż je na bok, a pozostałą część ugotuj w osolonej wodzie (około 7 minut).
- Następnie zmiksuj ugotowane szparagi z jedną łyżką chochli bulionu, aż uzyskasz aksamitną i kremową masę.
Krok 2
Przygotowanie risotto
- Na patelnię wlej 2 łyżki oliwy z oliwek oraz włóż łyżkę masła.
- Dodaj jedną cebulę pokrojoną w drobna kostkę i lekko ją zeszklij.
- Dodaj ryż do risotto i podsmaż go, aż zrobi się błyszczący i lekko przezroczysty.
- Dodaj 2 ząbki drobno pokrojonego czosnku.
- Wlej kieliszek wytrawnego białego wina i mieszaj, aż ryż wchłonie cały płyn. Risotto gotujemy na średnim ogniu ciągle mieszając. W międzyczasie zagotowujemy bulion. Powtarzaj teraz czynność podlewania ryżu i mieszania przez około 25 minut. Dodawaj sukcesywnie po jednej chochli, nie więcej. Dzięki temu ryż będzie bardzo kremowy i delikatny. Gdyby okazało się, że ryż jest jeszcze twardy, a Tobie zabrakło bulionu, podlej go gorącą wodą.
Krok 3
Dodawanie szparagów i wykańczanie risotta
- Mniej więcej po 25 minutach, gdy już ryż będzie ,,dochodził” dodaj pure z gotowanych szparagów oraz główki szparagów. Dobrze wszystko wymieszaj i poczekaj, aż ryż wchłonie wszystkie soki.
- Następnie dodaj garść parmezanu oraz łyżkę masła. Ponownie wszystko wymieszaj. Risotto powinno mieć bardzo kremową i aksamitną konsystencję. Nie powinno być suche.
- Dopraw do smaku jeśli trzeba.
- Serwuj risotto posypane parmezanem, polane oliwą (najlepiej czosnkową ale nie jest to konieczne) oraz posypane drobno posiekanymi orzeszkami (najlepiej jeśli wymieszasz pół na pół orzeszki ziemne z brazylijskimi lub migdałami).
- Serwuj gorące, najlepiej z lampką białego, wytrawnego wina.
Smacznego!