Jak wybierać jajka? Czy jajka są zdrowe? Ile dziennie możemy ich zjeść?

Jak wybierać jajka? Na co zwracać uwagę?
Czy jedzenie jajek jest zdrowe? Czy rozmiar jajek ma znaczenie?

Temat jajek jest dość kontrowersyjny.Tak naprawdę ile osób tyle jest też opinii ale ja chciałabym w tym wpisie przedstawić wam fakty, a nie moje własne zdanie.

Bezapelacyjnie jajka są zdrowe i należy je wprowadzić do stałej diety, o ile nie mamy żadnych przeciwskazań do ich spożywania. Niemniej jednak powinniście wiedzieć jak je wybierać.

Fakty:

  • Jajka są bogate w składniki odżywcze i witaminy
  • Białko jajka ma ponad 90% przyswajalności
  • Żółtko jest najcenniejszą częścią jajka, jest przepełnione witaminami takimi jak: A, D, E, K, B1, B2, niacynę, kwas foliowy, fosfor, siarkę, cynk, żelazo, dodatkowo jest  bogate w luteinę, która poprawia wzrok oraz w lecytynę, która zapobiega powstawania chorób sercowo-naczyniowych
  • Cholesterol zawiera się tylko w żółtku jajka i jednocześnie jest go bardzo znikoma ilość dodatkowo wzbogacona o cholinę, która sprawa, że nie zagraża on naszemu zdrowiu.
  • Nie ma ograniczenia w tygodniowym spożywaniu jajek. Żadne badania nie potwierdziły, aby częste, a nawet codziennie spożywanie jajek powodowało podwyższenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
  • Nie stwierdzono, aby jajka powodowały miażdżycę
  • Średniej wielkości jajko ma tylko 69kcal, dzięki temu jajka są bardzo często zalecane podczas odchudzania

 

Mity:

  • Nie powinno się spożywać więcej niż dwóch jajek tygodniowo- nie jest to prawda. Do tej pory nie ma badań, z których wynikałoby, że jakiekolwiek spożywanie jaj jest szkodliwe.
  • Jajka w ciemnych skorupkach są zdrowsze od tych w białych.
  • Spożywanie jajek podwyższa poziom cholesterolu.
  • Jajka należy umyć przed włożeniem ich do lodówki.
  • Dzieci i kobiety w ciąży nie powinny spożywać jajek.
  • Jajka są wysoko kaloryczne. Jedno jajko średniej wielkości ma tylko 69kcal.

 

Jak wybierać jajka? Czy jajka są zdrowe? Ile dziennie możemy ich zjeść?

Jakie jajka kupować? Jakie jajka są najlepsze?

I tutaj nic odkrywczego nie powiem…Najlepsze są te wiejskie. Niestety nie każdy ma okazję, czas oraz chęci, aby takich szukać. Ja osobiście staram się właśnie takie najczęściej kupować i mam swoją ulubioną babcię, która co sobotę przyjeżdża na rynek.
Niemniej jednak, możemy również znaleźć zdrowe i smaczne jajka w sklepach.

  • Najzdrowsze są jaja od kury zielononóżki- Tak zwane jaja od szczęśliwych kur. Hodowane są wyłącznie w gospodarstwach ekologicznych na wolnym wybiegu. Mają najmniej cholesterolu, ich jaja zapewniają największą dawkę witamin oraz mikroelementów.
  • Równie zdrowe są jaja z chowu ekologicznego, tak zwane zerówki 0 – Kolejne szczęśliwe kury, karmione paszą ekologiczną, mają dostęp do wolnego wybiegu.
  • Nie najgorsze są również jaja z chowu wolno wybiegowego, tak zwane jedynki 1-  Kury mają dostęp do wolnego wybiegu, karmione są jednak klasyczną karmą.
  • Następnie są jaja z chowu ściółkowego, tak zwane dwójki 2 – kury żyją na małych powierzchniach z dostępem do karmy i wody, nie mają natomiast dostępu do światła słonecznego, niemniej jednak nie są zamknięte w klatkach.
  • Zdecydowanie najgorsze są jaja z chowu klatkowego, tak zwane trójki 3 – Kury są trzymane w zamkniętych klatkach, bez dostępu do światła słonecznego, karmione są hormonami wzrostu i antybiotykami, które po spożyciu dostają się do naszych organizmów.

 

Czy wielkość jajek ma znaczenie?

A czy kiedykolwiek rozmiar nie miał znaczenia?
Warto jest zwrócić na to uwagę. Ja osobiście wybieram średnie jajka. Duże są dla mnie lekko podejrzane, z kilku względów. Mogą świadczyć o mało ekologicznym sposobie karmienia kur, najczęściej pochodzą od starszej kury bądź od kury, która dość długo znosi jajko i się przy tym męczy. Co więcej duże jaja mają cieńszą skorupkę i łatwo pękają podczas gotowania

  • S – małe, o wadze poniżej 53g
  • M – średnie, o wadze 53g – 63g
  • L – duże, o wadze 63-73g
  • XL – bardzo duże, o wadze powyżej 73g

 

Czy kolor żółtka ma znaczenie?

Teoretycznie tak. Badania Uniwersytetu w Pensylwanii wykazały, że jajka z ciemnym, lekko pomarańczowym żółtkiem są o wiele zdrowsze. Zawierają więcej witaminy A, D oraz E, a także beta-karoten oraz omegę-3.

Kolor żółtka świadczy również o życiu oraz chodowli kur. Żółtka bardziej nasycone powinny świadczyć o różnorodnej diecie zwierząt, chodowli na wolnym wybiegu oraz spokojnym i szczęśliwym życiu. Niemniej jednak w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest sterować kolorem żółtka poprzez dodawanie do paszy różnych barwników. Co więcej zimą, żółtko kur blednie, co jest spowodowane mniejszą dostępnością do zieleniny. Podsumowując teoretycznie, im ciemniejsze żółtko tym lepiej, niestety w dzisiejszych czasach nic nie daje nam gwarancji, że kolor ten uzyskało ono naturalnie.

Czy kolor skorupki jajka ma znaczenie

Czy kolor skorupki jajka ma znaczenie? Czym się różnią białe od brązowych?

Czy zastanawiało was kiedyś czym różnią się jajka brązowe od tych mleczno-białych? My Polacy zdecydowanie wolimy te pierwsze i jednocześnie uważamy, że są zdrowsze. Od razu na wstępie powiem wam, że kolor jajka zdecydowanie nie ma wpływu na walory smakowe, rodzaj chowu czy też wartości odżywcze. Kolor skorupki jajka zależy od rodzaju kury, która je znosi. Barwa skorupki zależy od okładanych w niej barwników. Nie ma znaczenia rasa kur czy też sposób karmienia. Nie można również powiedzieć, że któreś są lepsze bądź też zdrowsze.

Jak przechowywać jajka?

Najlepiej jest przechowywać jajka w lodówce, zaokrąglonym końcem do dołu. W ten sposób mogą leżeć przez miesiąc. Przechowywanie ich w temperaturze pokojowej znacznie skraca ich przydatność oraz sprzyja rozwojom drobnoustrojów. Trzymanie ich w niskiej temperaturze chroni również przed rozwojem salmonelli.
Jajek nie należy myć przed włożeniem do lodówki, tracą one wtedy swoją naturalną, ochronną powłokę.

Jaki jest termin ważności jajek?

Termin ważności jajek jest ustalony na 28 dni od dnia złożenia go przez kurę. Po upływie tego czasu jajko zmienia swoje wartości odżywcze oraz smak. Nie znaczy to jednak, że jajka stają się dla nas od razu szkodliwe i niebezpieczne. Aczkolwiek nie zaleca się ich spożywania.

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?

Jest na to sposób! Należy nalać do szklanki wodę i zanurzyć w niej jajko. Jeśli opadnie na dno, oznacza to, że jest świeże, jeśli jednak wypłynie do góry, nie nadaje się ono do spożycia.

Ile jajek można jeść, ile powinniśmy spożywać?

Nie ma ograniczenia w tygodniowym spożywaniu jajek. Spokojnie możemy spożywać nawet 2-3 jajka dziennie.  Żadne badania nie potwierdziły, aby częste, a nawet codziennie spożywanie jajek powodowało podwyższenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

 

 

Polecane produkty