Jak zrobić najlepsze ogórki małosolne?

W moim przypadku wiosna bez ogórków małosolnych nie istnieje! Jest to zdecydowanie obowiązkowa pozycja o tej porze roku. Przygotowanie jest tak proste i szybkie, że nie warto kupować gotowych ogórków w sklepie. Potrzebujemy jedynie młodych, twardych i jędrnych okazów, pęczku świeżych ziół, wody, soli oraz dużego słoika. Już dwa dni później możemy cieszyć się domowymi ogórkami.

Zastanawialiście się jak zrobić najlepsze ogórki małosolne?

Pod spodem znajdziecie bardzo prosty przepis oraz kilka porad, dzięki, którym ogórki zawsze się udają.

Składniki do przygotowania domowych ogórków małosolnych:

  • 1kg ogórków gruntowych, im twardsze i mniejsze tym lepsze
  • 5 ząbków czosnku
  • 5 łodyg kopru z nasionami
  • 5 małych słupków korzenia chrzanu (ok 5 cm każdy)
  • świeże liście wiśni i/lub porzeczki
  • 2 listki laurowe
  • 1.5 wody
  • 2 łyżki soliDomowe ogórki Małosolne
    Dodatkowe wskazówki:
    Mały pęczek ziół, potrzebny do kiszenia powinniście znaleźć w sklepie, w zestawie powinno być wszystko co niezbędne.Najczęstsze proporcje wody i soli na zalewę to 1 łyżka soli na 1 litr wody, ja natomiast dodaje jej  zawsze odrobinę więcej.Do tego typu przetworów używam słoików ze szklaną pokrywą oraz uszczelką. Jest to moim zdaniem najwygodniejszy oraz najbardziej uniwersalny rodzaj słoika, który jednocześnie jest ozdobą w naszej kuchni. Możecie również użyć glinianego naczynia.

Sposób przygotowania ogórków małosolnych

Krok 1
Przygotowanie ogórków

Dokładnie umyj ogórki, usuń szypułki i umieść je bardzo ciasno w dużym słoiku pomiędzy wpychając czosnek obrany z łupinek, chrzan pokrojony w słupki, koper oraz liście. Najwygodniej jest to zrobić kładąc słoik na boku, dzięki temu łatwiej będzie nam szczelnie wypełnić go ogórkami i ziołami.

Ogórki Małosolne - Przepis

Krok 2 
Przygotowanie zalewy na ogórki małosolne

Do zagotowanej wody dodaj sól, dobrze wymieszaj i poczekaj, aż całość lprzestygnie, następnie zalej ogórki tak by żaden nie wystawał ponad powierzchnię wody. Zamknij słoik i odstaw w zacienione miejsce. Co prawda ogórki, będą już dobrze po 24 godzinach, a pierwszą oznaką tego będzie mętny kolor wody, to dopiero po 3 dniach smakują najlepiej.

Smacznego, 
Wasza Marcysia! 

ogórki małosolne - jak zrobić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *