Jako nastolatka, miałam okres w którym praktycznie tylko i wyłącznie żywiłam się twarożkami. Twarożek na śniadanie, obiad i kolacje był dla mnie normą, a wręcz samą przyjemnością. Chyba każdy z nas miał taki moment w życiu, kiedy mieliśmy ochotę jeść tylko jedną rzecz na okrągło.
Kombinowałam wtedy z różnymi smakami, bo ile można jeść twarożek z pomidorem. Do czołówki moich ulubionych zalicza się wcześniej wspomniany klasyk ale również twarożek z tartą rzodkiewką, ogórkiem i ziołami oraz twaróg z porem i czosnkiem niedźwiedzim. Ten drugi najbardziej smakuje mi wiosną, kiedy por jest młody, jędrny i bardzo świeży.
Kluczem do zrobienia dobrego, kremowego twarogu jest oczywiście sam ser. Najlepszy jest ten drobno mielony. Dzięki temu, że nie ma w nim wyczuwalnych, dużych grudek sera jest bardzo wilgotny. W połączeniu ze śmietaną i jogurtem greckim, nabiera on delikatną i dość maślaną konsystencję. Ważne jest również, aby użyć wyłącznie białej lub lekko zielonej części pora i bardzo cieniutko ją pokroić w półksiężyce. Ta mocno zielona, jest gorzka i dość twarda.
Kropką nad i jest kroma świeżego i chrupiącego chleba z masłem.
Składniki na pastę do chleba z twarogu i pora
- 250g twarogu półtłustego drobno mielonego
- 2 łyżki śmietany 12%
- 2 łyżki jogurtu greckiego
- biało-zielona (jasna) część pora – zielona będzie zbyt twarda i zbyt gorzka
- 1 mały ząbek czosnku* (opcjonalnie)
- 1/2 łyżeczki czosnku granulowanego
- 1/2 łyżeczki czosnku niedźwiedziego
- sól oraz pieprz
Sposób przygotowania pasty z twarogu i pora
Krok 1
Przygotowanie pasty z twarogu i porem
Do miski przełóż kostkę twarogu, rozdrobnij ją lekko widelcem, dodaj 2 łyżki jogurtu greckiego, 2 łyżki śmietany, 1/2 łyżeczki czosnku niedźwiedziego, 1/2 czosnku granulowanego, 1 mały przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku (jeżeli się decydujesz), sól oraz pieprz. Dobrze wszystko wymieszaj na kremową masę.
Jasną część pora (biało-zieloną) przekrój wzdłuż i dobrze umyj. Dzięki temu masz pewność, że nie trafi Ci się ziarenko piasku podczas jedzenia. Następnie bardzo drobno posiekaj pora w półksiężyce i dodaj do twarogu. Dobrze wszystko wymieszaj.
Pastę można serwować od razu ale najlepiej jeśli wstawisz ją chociaż na 30 minut do lodówki, aby się przegryzła i lekko stężała.
Krok 2
Serwowanie pasty z twarogu i pora
Pastę z twarogu i pora serwuj z chrupiącym pieczywem, świeżymi rzodkiewkami i szczypiorkiem. Możesz również ułożyć ją na gotowanym w mundurku ziemniaku.
Smacznego!
Polecane produkty