Jestem dość uparta osobą i wszyscy moi bliscy doskonale to wiedzą. Jak się domyślacie ma to swoje plusy ale także minusy. Wychodzę również z założenia, że nie ma rzeczy niemożliwych i nie można w życiu się poddawać. Niejednokrotnie mi to pomogło, wręcz uratowało życie ale nie o poważnych tematach teraz. Pisze to nie bez powodu, przekłada się to również na proste sytuacje życia codziennego, w tej historii rzecz jasna chodzi o gotowanie.
Kilka dobrych lat temu w jednej z Łódzkich knajp, której niestety nie ma już na mapie mojego miasta, miałam okazję spróbować kremu z pietruszki. Zrobiłam to bardzo niechętnie i za namową, bo korzeń pietruszki zalicza się do niewielu produktów, których absolutnie nie lubię i nie jadam pod żadną postacią. Ku mojemu zdziwieniu, zupa była przepyszna, słodka, delikatna i bardzo kremowa.
Od tamtego czasu co roku próbuję ją odtworzyć i jak do tej pory cztery razy niestety zupa wylądowała w toalecie. Dlaczego? Miała ten charakterystyczny, gorzki, pietruszkowy smak. Zupełnie nie była podobna do zupy, którą jadłam tamtego dnia. Jak się domyślacie, kilka dni temu ponownie podjęłam próbę – tym razem już piątą i jak się domyślacie, wyszła dokładnie taka jak chciałam!
W czym tkwi sekret? Co robić, aby pietruszka nie była pietruszkowa i rzecz jasna gorzka? Trzeba ją podsmażać przez około 20 minut na maśle z oliwą, robi się wtedy cudownie słodka. Następnym krokiem jest gotowanie jej oraz innych warzyw, które są w przepisie w mleku. Jeżeli nie pominiecie tych kroków, sukces macie gwarantowany!
Nawiązując do wstępu, cieszę się, że nigdy nie zrezygnowałam z przygotowania tego przepisu, bo absolutnie był wart tych wszystkich prób!
Składniki na zupę krem z pietruszki z chrupiącym boczkiem:
- 6-7 dużych pietruszek
- 4 ziemniaki
- 3 cebule
- 4-5 ząbków czosnku
- szklanka mleka
- 1l bulionu
- 2 łyżki masła
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- Przyprawy: 1 łyżeczka soli, 1/2 łyżeczka pieprzu, 1 łyżeczka tymianku, 1 łyżeczka czosnku niedźwiedziego, 1 łyżeczka czosnku granulowanego, 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej, 3 listki laurowe
Sposób przygotowania zupy krem z pietruszki
Krok 1
Podsmażanie pietruszki
- Pietruszkę pokrój w kostkę, a następnie podsmaż na 2 łyżkach masła wraz z dwiema łyżkami oliwy z oliwek, aż zrobi się lekko brązowa, słodka i skarmelizowana. Trwa to około 20 minut na małym ogniu.
- Po 10 minutach podsmażania pietruszki dodaj 3 cebule pokrojone w piórka, 4 ząbki czosnku pokrojonego w plasterki oraz 4 ziemniaki pokrojone w kostkę. Smaż wszystko na małym ogniu kolejne 10-15 minut.
Krok 2
Gotowanie zupy krem z korzenia pietruszki
- Podsmażone warzywa podlej szklanką mleka (warzywa do połowy powinny być przykryte mlekiem) dopraw solą, pieprzem, tymiankiem, czosnkiem niedźwiedzim, czosnkiem granulowanym, gałką muszkatołową i listkiem laurowym.
- Gotuj, aż wszystko zmięknie co jakiś czas mieszając. Trwa to około 20 minut.
- Następnie zalej warzywa gorącym bulionem i zagotuj.
- Wyjmij liście laurowe i zmiksuj zupę na aksamitny krem. Jeżeli chcesz uzyskać naprawdę kremową konsystencję, miksowanie trwa około 2-3 minuty przy pomocy robota ręcznego.
- Dopraw jeśli trzeba do smaku.
Krok 3
Podsmażanie boczku
- Boczek pokrój w drobną kostkę i podsmaż, na suchej patelni, aż będzie chrupiący.
- Przełóż boczek na ręcznik papierowy, aby odsączyć go z nadmiaru tłuszczu.
- Serwuj zupę gorącą, posypaną chrupiącym boczkiem i świeżo mielonym pieprzem.
Smacznego,
Wasza Marcysia
Polecane produkty