W każdym domu rosół robi się zupełnie inaczej. W moim domu jednak nigdy się go nie robiło. Możecie w to uwierzyć? Tak… ja, jako dziecko nie jadałam rosołu. Ba! Nawet moja babcia u kórej dość duzo czasu spędzałam, go nie robiła! Nic więc dziwnego, że go nie lubiłam, chociaż teraz z perspektywy czasu nie wiem czy rzeczywiście tak było, czy bardziej mi to wmówiono.
Co prawda druga moja babcia (teraz to już wiem), była mistrzynią w tej kwestii ale dla mnie specjalnie robiła pomidorową, bo niestety rosołu nie chciałam jeść. Co tu dużo mówić…dużo straciłam!
Jak się możecie domyślać rosół pokochałam stosunkowo niedawno i bez wątpienia jest to jedna z moich ulubionych zup, bo umówmy się kto jej nie kocha.
Dojście do doskonałości, zajęło mi trochę czasu ale musze nieśmiło przyznać, że rosół który robię jest naprawdę genialny!
Mój ulubiony to ten robiony tylko na drobiu. Jest lekki lecz jednocześnie niesamowicie aromatyczny i intensywny w smaku. Kluczową rolę odgrywa tu dobrej jakości mięso. Warto tu sięgnąć po kurczaka kukurydzianego. Cały smak oraz aromat uzyskuję dzięki uatrym w moździerzu przyprawach, w tym czosnku w łupinach. Konieczne dla wzbogacenia smaku jest dodanie kilku grzybków suszonych oraz odorbinę sosu sojowego. Kolejnym ważnym aspektem jest duża ilość warzyw i rzecz jasna długie i wolne gotowanie ale o tym chyba nie muszę się rozpisywać.
W moim przepisie na domowy rosół nie ma zbyt dużej ilości mięsa, tym bardziej mam nadzieję, że efekt finalny Was pozytywnie zaskoczy!
Składniki na aromatyczny rosół drobiowy:
- 1/2 kurczaka – ok 1kg
- 1 duża ćwiartka indyka ok. 1/2 kg
- 3 -4 litry wody (jeśli smak jest intensywny możemy rozcieńczyć rosół)
- 5 marchewek
- 1 duża pietruszka lub dwie małe
- 1/4 selera
- 1 pęczek pietruszki
- 1 duży por
- 2 duże cebule
- 2 ząbki czosnku
- 3 suszone grzybki
- 1 łyżka sosu sojowego
- Przyprawy: 1 łyżeczka ziela angielskiego, pieprzu oraz lubczyku, 1 łyżka soli, 6 listków laurowych
Sposób przygotowania rosołu drobiowego:
Krok 1
Gotowanie mięsa
- Mięso przełóż do garnka i zalej trzema litrami wody.
- Dodaj 1 czubata łyżkę soli.
- W międzyczasie utrzyj w moździerzu 2 ząbki czosnku, 1 łyżeczkę ziela angielskiego, 1 łyżeczkę pieprzu oraz 1 łyżeczkę suszonego lubczyku.
- Dodaj wszystko do mięsa wraz z 1 łyżką sosu sojowego.
- Następnie zdejmij z dwóch cebuli pierwszą warstwę skórki i dodaj je w całości do mięsa. Możesz dodać również jedna opaloną cebulę.
- Dorzuć również 2-3 duże grzybki suszone.
- Gotuj mięso z lekko rozszczelnioną przykrywką na średniej w kierunku małej temperaturze przez 1.5 – 2h w zależności od cierpliwości 😉
- Z początku gotuję rosół na ,,piątce” po 30-40 minutach zmniejszam temperaturę do ,,czwórki”. Powinien on lekko pyrkać.
- W międzyczasie zdejmuję szumowiny, chociaż przy tak wolnym gotowaniu nie wytrąca się ich dużo.
- Większość białka opada na dół i później przy odcedzeniu zostaje na sitku.
- Dzięki tej metodzie w zupie zamknięte jest jeszcze więcej smaku.
Rada: Utarte zioła w moździerzu nadają jeszcze więcej smaku. Jeśli jednak nie masz moździerza możesz po prostu rozgnieść je lekko przy pomocy noża. Na koniec będziemy przecedzać rosół przez drobne sitko, na którym zostanie cały osad oraz przyprawy. Dzięki temu stanie się on czysty i klarowny.
Rada 2: Kurczaka ani żadnego innego drobiu nie myję przed gotowaniem czy smażeniem. Badania mówią, że umycie drobiu wcale nie pomaga w zabiciu żadnych bakterii. Co więcej jedynie działa to na szkodę i roznosi je po deskach, przyborach kuchennych i zlewie, gdzie namnażają się one w zwiększonym tempie. Podczas gotowania wszystkie bakterie tak czy siak giną. Zdarza się, że czasem po prostu przecieram mięso ręcznikiem papierowym kiedy widzę ,,nieatrakcyjne” kawałki, mówiąc wprost krew.
Przed myciem przestrzega nawet Sanepid oraz Amerykańska Centrala Kontroli i Prewencji Chorób, możecie poszukać spotu na youtube ,,Washing chicken spreads germs”
Krok 2
Gotowanie rosołu z warzywami
- Marchew, korzeń pietruszki oraz seler obierz i dodaj w całości do mięsa.
- Dużego pora przekrój wzdłuż, dokładnie umyj i również dodaj do zupy.
- Jeżeli masz, możesz dodać kilka liści kapusty oraz obowiązkowo duży pęczek pietruszki.
- Gotuj zupę na wolnym ogniu ,,na czwórce” przez minimum 1.5 godziny.
- Jeśli masz czas przeciągnij gotowanie rosołu nawet o godzinę albo i więcej ale wtedy już rzeczywiście na bardzo niskim ogniu tj. ,,dwójka”.
- Jeśli trzeba dopraw rosół solą.
- Jeśli rosół ma bardzo intensywny smak, bądź odparowała z niego woda dodaj więcej wrzątku. Ja zawsze rozcieńczam lekko rosół, gdyż wychodzi mi rzeczywiście intensywny w smaku.
- Na koniec wyjmij wszystkie warzywa oraz mięso i przecedź rosół przez drobne sitko, aby zrobił się czysty i klarowny. Możesz zrobić to dwukrotnie.
Rada: Jeśli rosół wyjdzie Wam dość tłusty (chociaż przy tym mięsie nie powinien), możecie zdjąć z góry odrobinę tłuszczu.
Rosół serwuję z kawałkami poszarpanego indyka, marchewką, świeżą pietruszką i makaronem.
Smacznego,
Wasza Marcysia!
Polecane produkty