Chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku pieczone ziemniaki

Nie od dziś wiadomo, że piękno tkwi w prostocie, chociaż w tym wypadku ważna jest również precyzja i metoda wykonania. Ziemniaki chyba lubią wszyscy. Często goszczą one na naszych stołach i to w przeróżnych postaciach. Osobiście najbardziej lubię puree, niemniej jednak dobrze wypieczone, chrupiące ziemniaki również zajmują specjalne miejsce w moim sercu.

Co zrobić, aby ziemniaki były z zewnątrz chrupiące, a w środku cudownie miękkie? Zasad jest kilka, a przestrzeganie ich gwarantuje sukces. Poniżej pozwolę sobie wypisać te najważniejsze.

 

 1. Ziemniaki zawsze wkładamy do lodowatej wody. W innym wypadku zewnętrzna warstwa nam się szybko ugotuje i rozpadnie, a w środku ziemniaki będą surowe.
 2. Ziemniaki kroimy w miarę równe kawałki – to powoduje, że wszystkie ugotują się w tym samym momencie.
 3. Woda musi być mocno słona. Spenetruje ona ziemniaki od środka i nada im smaku. Pozostałość zostanie w wodzie. Jest to dużo lepszy i zdrowszy sposób niż dosalanie ziemniaków tuż przed podaniem.
 4. Ziemniaki musimy lekko rozgnieść, tak aby zewnętrzna warstwa była nieco uszkodzona. Pozwoli to wejść oliwie głębiej, dzięki temu ziemniaki będą chrupiące.
 5. Ziemniaki muszą być rozłożone na blaszce w odstępach, wtedy przyrumienią się z każdej strony, w innym wypadku ziemniaki nam się uparują zamiast upiec.
 6. Ziemniaki musimy w połowie pieczenia obrócić na drugą stronę.
 7. Po upieczeniu zostawiamy ziemniaki na około 10 minut w piekarniku – to kolejny ważny aspekt, który pomoże nam osiągnąć idealnie chrupiącą skórkę.

Mam nadzieję, że efekt finalny miło Was zaskoczy.

Ps. Pieczone ziemniaki jak wiadomo super sprawdzą się do obiadu, ale ja również polecam je z tzatzikami lub sosem czosnkowym jako przekąska na imprezę lub do filmu.

Składniki na chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku pieczone ziemniaki:

 • 1kg niedużych ziemniaków
 • 1/2 główki czosnku
 • 4/5 łyżek oliwy
 • szczypiorek * opcjonalnie
 • Przyprawy: sól, pieprz, czosnek, rozmaryn, tymianek

Do serwowania opcjonalnie tzatziki lub sos czosnkowy.

Sposób przygotowania chrupiących z zewnątrz i miękkich w środku pieczonych ziemniaków

Krok 1
Gotowanie ziemniaków

 • Ziemniaki dokładnie umyj, możesz nawet użyć do tego gąbki.
 • Następnie pokrój je w równe kawałki. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wyjdą doskonałe. W przypadku różnych rozmiarów większe ziemniaki często są niedogotowane, a mniejsze rozgotowane. Ja używam zawsze dość małych ziemniaków, które po prostu przekrawam na pół.
 • Następnie wrzuć je do lodowatej wody, wsyp sporo soli – dwie czubate łyżki (chcemy wtłoczyć w nie jak najwięcej smaku) i gotuj do miękkości. Trwa to przeważnie około 15 minut.

Uwaga: Ziemniaków nigdy nie należy wrzucać do gorącej wody, bo wtedy zewnętrzna warstwa szybko się ugotuje i rozpadnie, a w środku ziemniaki będą dalej surowe.

chrupiące z zewnątrz, miękkie w środku pieczone ziemniaki

Krok 2
Pieczenie i serwowanie ziemniaków

 • Ziemniaki odcedź i przełóż do dużej miski.
 • Następnie przy pomocy tłuczka lub dużej miski lekko narusz powierzchnię ziemniaków tak, aby ich zewnętrzna warstwa była nieco uszkodzona. Dzięki temu podczas pieczenia będą one jeszcze bardziej chrupiące, bo oliwa i wysoka temperatura pozwolą lepiej spenetrować ziemniaki.
 • Dodaj do ziemniaków sporo soli, pieprzu oraz ulubionych ziół. Ja dodaje zawsze rozmaryn, tymianek i czosnek granulowany.
 • Dodaj również około połowy główki obranego czosnku oraz dość sporo oliwy – powiedziałabym, że 4 duże łyżki ale musisz wyczuć czy ziemniaki rzeczywiście są w niej lekko obtoczone, jeśli nie dodaj jej więcej.
 • Ułóż ziemniaki na papierze do pieczenia, tak aby do siebie nie przylegały, a następnie piecz przez 30 minut w 220 stopniach. Na ostatnie 5 minut zwiększ maksymalnie temperaturę.
 • Następnie wyłącz piekarnik i przy lekko rozszczelnionych drzwiczkach trzymaj ziemniaki jeszcze 5 minut, a następnie zamknij piekarnik i przeciągnij ich trzymanie o kolejne 10.
 • To właśnie powoduje, że ziemniaki robią się cudownie chrupiące, a my w tym czasie możemy zając się nakrywaniem do stołu.

Serwuj ziemniaki z tzatzikami, gzikiem czy jogurtowo-czosnkowym sosem.

Smacznego,
Wasza Marcysia!

chrupiące pieczone ziemniaki z rozmarynem i czosnkiem