Sałata rzymska wiosną jest szczególnie smaczna dlatego warto zatrzymać się na moment, aby przygotować coś naprawdę pysznego. Ma być prosto, smacznie i niebanalnie, a dodatki i sos mają wynieść na wyżyny kulinarne dość mdłą w smaku sałatę. Użyjmy najlepiej mixu różnych sałat. Dobrze jest zanurzyć je na chwilę w lodowatej wodzie, wtedy będą naprawdę jędrne. Cudownej chrupkości nadadzą podpieczone na oliwie, czosnkowe grzanki. Kropką nad przysłowiowym ,,i” jest mieszkanka utartych w moździerzu ulubionych orzechów. Ważne również, aby sałata była dobrze osuszona, w innym wypadku straci ona na jędrności, a sos spłynie z listków. Kluczową rolę odgrywa również dressing. Dla mnie domowy cezar do tego typu sałatki jest bezkonkurencyjny. To on powoduje, że nie możemy oderwać się od jedzenia. Jest to sos na bazie żółtek, filetów anchois, czosnku, musztardy dijon, soku z cytryny i parmezanu.
Sałata ta wygląda dość niepozornie, ale daje słowo, będziecie zachwyceni!
Składniki na sałatę z domowym sosem cezar i chrupiącą posypką:
- 1 sałata rzymska
- 150g rukoli
- 1/2 pęczku szczypiorku
- 2 kromki pieczywa
- garść ulubionych orzechów (ja użyłam mieszankę orzechów włoskich, orzechów ziemnych, nerkowca i pestek słonecznika)
- łyżeczka siemienia lnianego* opcjonalnie
- oliwa
- 1 ząbek czosnku
Składniki na sos Cezar:
- 1 żółtko
- sok z 1/3 cytryny
- 1 łyżeczka musztardy dijon
- 4 filety anchois
- 2 ząbki czosnku
- garść parmezanu
- 100-130 ml oleju
- sól, pieprz
Sposób przygotowania sałaty z sosem cezar i chrupiącą posypką
Krok 1
Przygotowanie sosu Cezar
- Filety anchois drobno posiekaj, oprósz je odrobiną soli i wciśnij dwa ząbki czosnku. Następnie przy pomocy widelca (najlepiej na desce do krojenia) rozgnieć/utrzyj wszystko na pastę.
- Do miseczki wbij jedno żółtko, dodaj 1 płaską łyżeczkę musztardy dijon, sok z 1/3 cytryny, pastę z anchois i czosnku oraz świeżo mielony pieprz.
- Dobrze wszystko wymieszaj, a następnie bardzo wolnym strumieniem i ciągle mieszając (przy pomocy trzepaczki, ja posiadam taka małą przeznaczoną specjalnie do sosów i jest to jeden z moich ulubionych gadżetów w kuchni, znajdziecie ją w praktycznie w każdym supermarkecie i kosztuje raptem kilka złotych ale możecie oczywiście użyć klasycznej) dodawaj olej.
- Ilość oleju jaki należy dodać to między 100-130ml, ja zawsze robię to na oko, do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Ważne, aby olej dodawać powoli.
- Sos podczas ciągłego ubijania będzie gęstniał. Finalnie jego konsystencja powinna przypominać kwaśną śmietanę.
- Na koniec dodaj garść parmezanu i ponownie wszystko wymieszaj.
Krok 2
Przygotowanie sałatki
- Sałatę rzymską oraz rukolę dokładnie umyj i bardzo dobrze osusz. Inaczej sos spłynie z listków, a sałata straci na jędrności.
- Następnie utrzyj w moździerzu lub posiekaj nożem mieszkankę swoich ulubionych orzechów.
- W międzyczasie pokrój w niewielką kostkę dwie kromki chleba i podpiecz je na patelni ze sporą ilością oliwy oraz jednym dużym ząbkiem czosnku lekko rozgniecionym przy pomocy noża. Grzanki powinny być złociste i cudownie chrupiące.
- W dużej misce wymieszaj sałatę, posiekany szczypiorek, posiekane orzechy i grzanki.
- Następnie dodaj gęsty sos cezar i ponownie wszystko wymieszaj.
- Możesz oprószyć sałatę niewielką ilością parmezanu.
Rada: Bardzo często przed przygotowaniem sałatki wszystkie listki czy zioła wrzucam do miski z lodowatą wodą. Sałata wtedy staje się jędrna. To samo możecie zrobić, gdy listki Wam zwiędną, wtedy jednak proces trwa dłużej ale już po około 30 minutach do godziny liście ponownie są jędrne. Możecie również trzymać je w ten sposób przez jakiś czas w lodówce.
Sałatę serwować samą lub z grillowanymi krewetkami lub kurczakiem.
Smacznego,
Wasza Marcysia!
Polecane produkty