Jak to mówią, człowiek starzeje się kiedy pewnego dnia budzi się i ma swój ulubiony warzywniak. Ja jednak dodałabym jeszcze twierdzenie, ze człowiek starzeje się, kiedy zaczyna robić domowe przetwory! Jeszcze kilka lat temu nie przypuszczałabym, ze będę kupować słoiki i robić domowe weki. A tym bardziej nie myślałam, ze będzie mi to sprawiać frajdę.
Ogórki z chilli są bardzo łatwe w przygotowaniu, obłędnie pyszne i przede wszystkim nie są pracochłonne. Co prawda muszą ,,odstać swoje” ale my w tym czasie możemy się relaksować. Mi najbardziej smakują one na kanapce z pasztetem – przepis na pasztet wegański tutaj , jako dodatek do obiadu czy po prostu przekąska.
Składniki na domowe ogórki z chilli i czosnkiem:
- 2.5 kg ogórków gruntowych
- 4 czubate łyżeczki chilli
- 1 duża główka czosnku lub dwie małe
- 1.5 szklanki octu
- 4 łyżki soli
- 8 łyżek oleju
- 1/2 szklanki wody
- 2 szklanki cukru
Sposób przygotowania domowych ogórków z chilli:
Krok 1
Przygotowanie ogórków oraz zalewy:
- Ogórki dokładnie umyj i pokrój w pół centymetrowe plasterki jednocześnie odcinając końce.
- Przełóż je do dużej miski, zasyp solą i dokładnie wymieszaj.
- Odstaw ogórki na cztery godziny, aby puściły możliwie najwięcej soku. Im więcej soku puszcza, tym będą bardziej chrupiące (ogórki trzymamy w temperaturze pokojowej).
- Wodę z ogórków odlewamy, dodajemy posiekany drobno czosnek oraz chilli. Dobrze wszystko mieszamy.
- Do garnka wsypujemy 2 szklanki cukru, dodajemy 8 łyżek oleju, 1 i 1/2 szklanki octu oraz 1/2 szklanki wody i zagotowujemy.
- Gorącą marynatą zalewany ogórki i pozostawiamy na 12 godzin. Ja swoje ogórki trzymam pod przykryciem na blacie kuchennym. Jeżeli chcielibyście, aby ogórki były mocniej pikantne na tym etapie, możecie dodać więcej chilli. Ogórki są gotowe do jedzenia 😉
- Następnie przekładamy ogórki do wyparzonych słoików, ugniatamy, aby były ciasno ułożone, zalewany zalewą tak, by ogórki były lekko przykryte marynatą i zakręcamy. Pamiętajmy, aby wyparzyć również zakrętkę! Między zakrętką a ogórkami i marynatą powinno być trochę miejsca. Nie upychajmy ogórków na ścisk, zachowajmy odstęp 1-1.5cm.
Ps. Polecam zostawić sobie trochę ogórków od razu do jedzenia 😉 Ogórki niezawekowane przechowujemy w słoiku w lodówce. Jak długo, powiem szczerze, że nie wiem, bo moje przeważnie znikają w 3 dni:)
Krok 2
Pasteryzowanie ogórków – na sucho
Chociaż opinie są różne i na niektórych blogach znajdziemy informację, że ogórków pasteryzować nie trzeba i wystarczy jedynie przełożyć je do wyparzonego słoika, szczelnie zakręcić i po prostu ostawić na półkę. Ja jednak wolę takiego ryzyka nie podejmować. Jaki byłby smutek, gdyby się okazało, że niestety się zepsuły.
Możemy pasteryzować ogórki zarówno na mokro jak i sucho. W moim odczuciu druga metoda jest prostsza, szybsza i czystsza (jeśli tak mogę to nazwać).
- Pasteryzacja na sucho polega na wstawieniu szczelnie zamkniętych słoików z ogórkami do zimnego piekarnika, ustawieniu temperatury na 130 stopni, podgrzewaniu ogórków przez 30 minut, a następnie pozostawieniu ich w piekarniku do zupełnego ostygnięcia.
Najlepiej jest ustawić słoiki na środkowej półce, a konkretnie na blasze i ustawić grzanie góra-dół. Ważne, aby słoiki się ze sobą nie stykały.
UWAGA: Ogórków nie należy dłużej pasteryzować niż 30 minut, bo mogą nam się upiec, a wtedy całe nasze przygotowania pójdą na marne.
Wystudzone słoiki możemy przełożyć do spiżarni 🙂
Smacznego,
Wasza Marcysia!
Polecane produkty
-
CZARNY LEJEK Z KORKIEM DOLINA BLIM69,00 zł
-
BLIM COSMO DURSZLAK CARBON BIAŁY85,00 zł
-
JAPOŃSKA MANDOLINA KOMI DE BUYER226,00 zł
-
DUŻY SŁOIK Z POKRYWKĄ, USZCZELKĄ I ZAPINKAMI WECK 1050ml (6 szt.)126,00 zł
1 reply on “Jak zrobić domowe ogórki z chilli i czosnkiem?”