Jeżeli ktoś zapytałby mnie z czym kojarzy mi się Wielkanoc (oczywiście kulinarnie, bo jakby inaczej) to odpowiedziałabym, że z żurkiem, mazurkiem i jajkami. Myślę, że większość z Was odpowiedziałaby dokładnie tak samo. Mazurek pojawił się już na blogu, jajka również. Ba! Nawet w dwóch odsłonach. Zatem, przyszedł czas chyba na jedną z najlepszych i jednocześnie najbardziej niezdrowych zup w całej galaktyce. Bo co to dużo mówić – kiełbasa, boczek, smażona cebula, mąka, śmietana – no nic zdrowego ale zdecydowanie warte grzechu, w szczególności w okresie świąt. Żurek raczej jem bardzo rzadko i robie to przeważnie zimą, jak jestem gdzieś w górach na nartach. Taki gęsty, prawdziwy, góralski żur w chlebie smakuje wtedy najlepiej oraz właśnie w trakcie świąt Wielkiej Nocy. Wtedy jednak wolę gdy jest on rzadszy, robiony na bazie aromatycznego bulionu warzywnego z dużą ilością czosnku, chrzanu oraz grzybów suszonych.
Ps.Przepis na Mazurek z kajmakiem, mascarpone i solonymi orzeszkami – jest naprawdę nieziemski! – tutaj.
Ps.1 Przepis na jajka faszerowane z anchois i kaparami – tutaj
Ps.2 Przepis na różowe jajka farbowane burakami z awokado – tutaj
Wesołych Świąt!
Składniki na wielkanocny żurek na zakwasie z chrzanem i suszonymi grzybami:
- 4 surowe białe kiełbasy (około 500g)
- 200g wędzonego boczku
- 1.5 l bulionu warzywnego
- 500ml żurku (zakwasu z butelki)
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka majeranku
- 1 duża cebula lub dwie mniejsze
- 1 łyżeczka chrzanu
- 3-4 grzybki suszone
- sól oraz pieprz
- 150ml słodkiej śmietanki z kartonika 18%
- 3 listki laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 2 łyżki masła klarowanego (lub 2 łyżki masła zwykłego i 2 łyżki oliwy z oliwek)
Sposób przygotowania wielkanocnego żurku na zakwasie z chrzanem i grzybami suszonymi
Krok 1
Przygotowanie białej kiełbasy
Ułóż surową białą kiełbasę w dużym garnku i zalej ją zimną wodą (około 2cm ponad powierzchnię kiełbasy), dodaj 3 listki laurowe, 4 ziela angielskie, 3-4 grzybki suszone, kilka ziarenek pieprzu i jeden lekko rozgnieciony czosnek w łupinie. Zagotuj kiełbasę w międzyczasie zdejmując z wody szumowinę. Gotowanie kiełbasy nie powinno trwać więcej niż 15-20 minut. Następnie wyjmij białą kiełbasę z wody i dodaj do niej zagotowany bulion warzywny oraz zakwas z butelki. Dobrze wszystko zamieszaj.
Krok 2
Przygotowanie boczku i bazy do żurku
W międzyczasie boczek pokrój w drobną kostkę, podsmaż na patelni (jeśli boczek jest chudy możesz dodać odrobinę oleju, aby się nie przypalił) i przełóż go do gotującej się zupy. Na tej samej patelni podsmaż dużą cebulę pokrojoną w drobną kostkę i również dodaj ją do zupy. Do gotującego się żurku dodaj czubatą łyżeczkę tartego chrzanu, wciśnij 1-2 ząbki czosnku, dopraw do smaku solą oraz pieprzem i gotuj około 10 -15 minut. Następnie obierz z flaczka białą kiełbasę, pokrój w plastry i również podsmaż ją na odrobinie masła klarowanego, najlepiej na tej samej patelni na której smażyliśmy boczek i cebulę.
Krok 3
Doprawianie i serwowanie żurku
Dodaj podsmażoną biała kiełbasę do zupy. Wyjmij pływające w niej listki laurowe, czosnek w łupinie i jeśli chcesz ziele angielskie oraz pieprz. Na koniec dopraw żurek łyżeczka majeranku (jeżeli zrobisz to wcześniej zupa zrobi się gorzka) i wlej śmietankę. Serwuj gorącą z ugotowanymi na twardo jajkami.
Ps. Żurek najlepiej smakuje na następny dzień.
Smacznego!
Polecane produkty