Jaką dynię wybrać? Jaka dynia jest najlepsza?

Dynia to wszechstronne warzywo, które ma wiele zastosowań w kuchni. Możemy przygotować z dyni zarówno dania słodkie jak i wytrawne. Jesienią również popularna jest dyniowa kawa, która przygotowywana jest na bazie mleka i dyniowego puree, do którego dodanych jest sporo korzennych przypraw oraz miód.

Rodzajów dyni jest naprawdę wiele, dziś jednak skupmy się na trzech najbardziej popularnych. Poza nimi warto niekiedy sięgnąć po takie odmiany jak Lunga Di Napoli – jest to włoska odmiana dyni, która kształtem i kolorem przypomina nieco cukinię, jest jednak znacznie większa. Ma słodki miąższ i można ją jeść na surowo przez co bardzo fajnie sprawdza się w sałatkach. Można również wykorzystać ją do zup, sosów i kiszonek. Kolejna to dynia makaronowa, ma ona owalny kształt, żółty kolor i przypomina nieco melona. Piecze się ją przeważnie w skórce, przekrojoną na pół, a następnie widelcem rozwarstwia miąższ, który dzieli się na milion małych nitek przypominających cienki makaron. Przejdźmy jednak do bardziej klasycznych odmian.

jaką dynię wybrać na zupę? Jaka dynia jest najlepsza?

Dynia zwyczajna

Dynia zwyczajna, czyli taka jaką najczęsciej mamy przed oczami, gdy myślimy o tym warzywie. Dokładnie ta sama, którą w halloween wykorzystujemy jako ozdoba domu czy świecący lampion, nie jest zbyt dobrym produktem do wykorzystania w kuchni. Przede wszystkim jest ona bardzo duża przez co jest niewygodna do krojenia, ciężką również wykorzystać ją na raz. Ma ona również niezwykle twardą skórę którą należy obrać. Konsystencja jest niezbyt ciekawa, bowiem dynia się rozpada i jest często wodnista. Na domiar złego nie ma ona ciekawego smaku. W związku z tym, po ten rodzaj dyni sięgam tylko wtedy, gdy chcę ozdobić swój dom.

Dynia Hokkaido

Moją ulubioną odmianą dyni jest Hokkaido i to właśnie po nią najczęściej sięgam. Jej nazwa brzmi dość egzotycznie, a to dlatego, że wywodzi się ona z wyspy Hokkaido, a ta znajduje się w Japonii. Jest ona niewielkich rozmiarów, dlatego często możemy wykorzystać ją na raz, co nie ukrywam, że jest bardzo wygodne. Kształtem przypomina ceublę i ma wystający czubek. Występuje w różnych kolorach. Dodatkowo dynia Hokkaido ma niezwykle cienka i delikatną skórkę, dzięki czemu nie musimy jej obierać, co umówmy się, jest niezwykle wygodne. Kolejnym plusem dyni Hokkaido jest to, że po upieczeniu ( taką też lubię najbardziej) ma dość zwartą konsystencję i ładnie się prezentuje, dzięki czemu możemy dodać ją do sałatek. W smaku jest również ciekawa, bo przypomina trochę kasztany i orzechy. Doskonale sprawdzi się zarówno w daniach słodkich jak i wytrawnych. Przygotowuję z niej bardzo często zupy krem czy właśnie sałatki.

 

dynia hokkaido

 

Poniżej podsyłam Wam kilka przepisów z wykorzystaniem dyni Hokkaido:

  1. Sałatka z dynią i granatem, na punkcie której w zeszłym roku oszaleli moi obserwatorzy. Przepis ten był chyba najczęściej odtwarzanym na przełomie jesieni i zimy.
    https://masteofficial.com/jesienna-salatka-z-pieczona-dynia-gorgonzola-i-granatem/
  2. Jedna z moich ulubionych jesiennych zup. Krem z pieczonej dyni z mlekiem kokosowym, imbirem i kurkumą.
    https://masteofficial.com/zupa-krem-z-pieczonej-dyni-z-mlekiem-kokosowym-imbirem-i-kurkuma/
  3. Proste ciasto dyniowe z karmelizowanymi jabłkami
    https://masteofficial.com/domowe-ciasto-dyniowe-z-karmelizowanymi-jablkami-i-cynamonem/
  4. Amerykańskie dyniowe pancakes – doskonały przepis na śniadanie zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
    https://masteofficial.com/dyniowe-pancakes-czyli-amerykanskie-puszyste-placki/
  5. Risotto z pieczoną dynią i serem gorgonzola – totalnie moje smaki!
    https://masteofficial.com/risotto-z-pieczona-dynia-serem-gorgonzola-i-orzechami/

Poniżej sałatka z pieczoną dynią Hokaido, serem pleśniowym i granatem.

Dynia piżmowa

Zaraz po dyni Hokkaido moja ulubiona odmiana. Dynia swoim kształtem przypomina dużą gruszkę. Jest koloru jasnopomarańczowego, ma mało pestek i sporo miąższu. Skóra niestety jest twarda i należy ją obrać, jednak cały trud wynagradza nam jej smak, bowiem dynia ma cudowną maślaną konsystencją i charakterystyczny, lekko orzechowy smak. Doskonale sprawdza się jako baza do przeróżnych sosów. Osobiście najbardziej lubię ją z makaronem, gałką muszkatołową, parmezanem i chrupiącym boczkiem. Super sprawdza się również do ciast, wypieków, zup i zapiekanek.

Warto również wiedzieć, że dynia piżmowa jest lekkostrawna i niskokaloryczna. Ma również wysoki indeks glikemiczny i w przeciwieństwie do dyni zwyczajnej ma dużą wartość energetyczną.

 

Poniżej przesyłam Wam kilka przepisów z wykorzystaniem dyni piżmowej:

  1. Makaron bucatini z dynią piżmową w wersji z boczkiem lub bez. Tego po prostu nie da się nie lubić.
    https://masteofficial.com/makaron-bucatini-z-dynia-pizmowa-galka-i-parmezanem-opcjonalnie-boczek/
  2. Zupa krem z dyni piżmowej z jabłkiem. Kolejny prosty i nietypowy pomysł na jesienną zupę.
    https://masteofficial.com/zupa-krem-z-dyni-pizmowej-z-jablkiem/
  3. Wegańskie czerwone curry z dynią i tofu – tutaj zuepłna dowolność, możemy sięgnąć zarówno po dynię hokkaido jak i po dynię piżmową.
    https://masteofficial.com/weganskie-czerwone-curry-z-dynia-i-tofu/

Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam co nieco temat dyni i nie będziecie mieli więcej wątpliwości którą odmianę wybrać. Oczywiście odmian jest znacznie więcej, ale te dynie są zdecydowanie moimi ulubionymi.

Poniżej makaron bucatini z sosem z dyni piżmowej i chrupiącym boczkiem.

makaron z dynia pizmowa i boczkiem

Ściskam,
Wasza Marcysia!

 

Polecane produkty