Ser Manouri miałam okazję spróbować po raz pierwszy będąc na wakacjach w Grecji. Jak się domyślacie tak mi zasmakował, że od tego czasu regularnie wykorzystuje go w swojej kuchni. Ser ten jest wytwarzany z mleka owczego lub też koziego. Charakteryzuje go delikatny, słodki smak oraz kremowa i lekka konsystencja. Jest to ser łagodny z wyczuwalną szczyptą soli. W porównaniu do Greckiej fety jest dużo subtelniejszy. Mi przypomina poniekąd nasz Polski Bundz.
Doskonale sprawdza się do letnich sałatek ale również na chrupiącej grzance z dojrzałym pomidorem, awokado, czerwoną cebulą, solą i grubo ziarnistym pieprzem. Osobiście lubię łączyć go z lekko słodkimi powidłami lub miodem, chociaż nie da się ukryć, że jest to dość kontrowersyjny zabieg. Ser Manouri kocha również wszelkiego rodzaju sałaty w połączeniu z lekkimi, ziołowymi sosami. Natomiast o tym proponuje, abyście przekonali się sami przygotowując poniższy przepis.
*Ser Manouri możecie dostać w bardzo przystępnej cenie podczas tygodnia Greckiego w sklepie do którego chodzę tylko w soboty ram pam pam pam 😉
Składniki na sałatkę z pieczoną papryką i serem Manouri:
- 1 duża czerwona papryka
- 2 ząbki czosnku
- 125g roszponki
- 80g owczego sera Manouri (jeśli trzeba można zastąpić fetą)
- garść pomidorków koktajlowych
- 1/2 czerwonej cebulki
- niewielka garść słonecznika prażonego
- garść czarnych oliwek
- sok z 1/4 cytryny
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- przyprawa do sałatek Knorr paprykowo-ziołowa z białym pieprzem
Sposób przygotowania sałatki z pieczoną papryką, serem Manouri i słonecznikiem:
Krok 1
Pieczenie i przygotowanie papryki
Piekarnik rozgrzej do 180°C, paprykę w całości umieść na blaszce, posmaruj oliwą i piecz w piekarniku około 30-40 minut. W międzyczasie raz przewracając. Papryka powinna być miękka, lekko ,,oklapnięta” i mocno przypieczona.
Następnie jeszcze gorącą paprykę obierz ze skóry. Powinna bardzo łatwo odchodzić od miąższu. Sok ze środka papryki przelej do miseczki. Oddziel na tyle na ile możesz nasiona i pokrój w dużą kostkę. Przełóż paprykę do tej samej miseczki w której jest sok i podlej oliwą. Dodaj 2 ząbki czosnku pokrojonego w cienkie plastry oraz szczyptę soli. Odstaw paprykę do lodówki.
*Tego typu paprykę polecam robić w większych ilościach i zamykać w słoiki. Może ona spokojnie stać w lodówce około 2 tygodnie. Po kilku dniach przesiąka czosnkiem dzięki czemu ma lepszy i bardziej wyrazisty smak. Doskonała na kanapki oraz do sałatek. Można też dodać ją do hummusów oraz innych dipów.
Krok 2
Przygotowanie sałaty oraz sosu paprykowo-ziołowy
Roszponkę wymieszaj z pokrojonymi wzdłuż pomidorkami koktajlowymi, czerwoną cebulą, oliwkami, prażonymi ziarnami słonecznika oraz grubo pokrojonym serem Manouri. Dodaj przygotowaną wcześniej paprykę i dobrze wszystko wymieszaj.
Przygotuj sos paprykowo-ziołowy dodając do przypraw z saszetki 3 łyżki oliwy z oliwek, 2 łyżki sosu z pieczonej papryki oraz łyżkę soku z cytryny. Dobrze wszystko wymieszaj i polej sosem sałatkę.
Krok 3
Serwowanie sałaty
Sałatkę serwuj z chrupiącymi grzankami lub chlebkami pita. Polecam zamaczać chrupiące pieczywo w ziołowym sosie!
Smacznego!
Polecane produkty