Pomysły na tematyczny piknik, który zaskoczy Twoich przyjaciół – przekąski na piknikowe menu

Czy jest coś lepszego od spędzania czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody, śmiejąc się z bliskimi, łapiąc promienie słońca, dzieląc się jedzeniem i wspólnymi chwilami? Dla mnie nie ma nic bardziej relaksującego i satysfakcjonującego niż organizacja pikniku. Co więcej, im starsza się staję, tym chętniej sięgam po tę formę spędzania czasu.

Historia pikniku sięga daleko wstecz, a pierwotnie pochodzi z Francji, gdzie słowo “pique-nique” oznaczało “połówkę nocy“. Było to spotkanie towarzyskie organizowane na łonie natury, często w nocnym czasie, gdzie goście przynosili ze sobą jedzenie i napoje. Wraz z upływem lat, pikniki ewoluowały, stając się popularne w różnych kulturach na całym świecie.

Dzisiaj pikniki stały się niemal rytuałem letnich miesięcy.

Cieszę się na każdy ciepły i słoneczny dzień, kiedy można zorganizować piknik, zaprosić bliskich i wygrzać się nieco w słońcu. Cieszy mnie też fakt, że możemy wzajemnie zainspirować się jedzeniem, stworzyć miła atmosferę i poplotkować.

Co do przekąsek, które warto uwzględnić na pikniku, zdecydowanie polecam przygotować więcej, lecz niewielkich rzeczy dosłownie na kęs. Zawsze cudownie sprawdzą się świeże, sezonowe owoce takie jak truskawki, czereśnie czy arbuz. Możemy podać je z miseczką wypełnioną nutellą i posiekanymi drobno orzeszkami. Piknik to dla mnie także mini talerzyk z serami, szynkami i winogronami. Nie można także zapomnieć o pysznych wypiekach. Możemy zabrać wytrawną tartę, quiche, świeżą bagietkę, ciasto czy muffiny. Niezwykle łatwe w przygotowaniu i zabraniu ze sobą są także różnego rodzaju dipy. Na koniec nie powinno zabraknąć dobrej lemoniady oraz wina. Jednak więcej inspiracji na pikniki znajdziecie niżej w artykule. W związku z tym, że lubię, gdy wszystko jest dopracowane w najmniejszym szczególe, zawsze, gdy przygotowuję przyjęcia staram się je robić tematycznie, tak, aby wszystko do siebie pasowało. To samo tyczy się pikników, dlatego postanowiłam je pogrupować w zależności od wiodącego motywu.

Dzisiaj pogoda wyjątkowo nas nie rozpieszcza, ale przed nami całe lato i myślę, że wielokrotnie będziemy mieli okazję, aby cieszyć się cudownymi chwilami na świeżym powietrzu. Nie ma znaczenia, ile lat mamy, piknik to zawsze dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu. Ma on w sobie niezwykły urok i pozwala w pełni odkryć magię prostych przyjemności.

Przygotujcie koszyk pełen smakowitych potraw, spakujcie duży koc i biegnijcie na przygodę piknikową. Przecież najlepsze rozmowy zawsze są przy stole, a latem nie ma lepszego miejsca niż na stół na trawie i pod gołym niebem.

Ps. Poza jedzeniem na piknik uwielbiam zabierać także paletki do badmintona, szachy, karty czy bierki.

Cztery pomysły na tematyczny piknik

1. Piknik w stylu Włoskim
Focaccia, dobra oliwa, szynka parmeńska i sery

Piknik w stylu włoskim to moja ulubiona forma pikniku. Jest nie tylko najszybsza i najprostsza w przygotowaniu, ale także pełna wybornych smaków. Focaccia z oliwą i ziołami, tapenada z oliwek, deska serów i wędlin, świeża bagietka oraz schłodzone prosecco – to wszystko w krótkim czasie stworzy włoską ucztę na świeżym powietrzu. Dodaj stylowe dekoracje, a piknik nabierze prawdziwie włoskiego uroku.

2. Piknik w stylu bliskowschodnim
Hummusy, dipy, kofty, wrapy, świeże warzywa, chlebki pita

Mieszkając przez krótki czas w Australii, opiekowałam się dwiema dziewczynkami, których mama była bardzo aktywna. Spędzałyśmy wiele czasu na świeżym powietrzu. Pewnego dnia mama zaproponowała nam organizację dużego pikniku z innymi dziećmi i ich mamami. Razem przystąpiliśmy do przygotowań. Marynowałyśmy i piekłyśmy udka z kurczaka, robiłyśmy sałatkę tabbouleh , hummusy i kroiłyśmy warzywa, układając wszystko na pięknie udekorowanych talerzach. Następnie spakowałyśmy wszystko i udałyśmy się do parku. Na stole pojawiła się również pita, tortilla i chrupiące pikle. Ten nietypowy piknik był niezwykły, wszystko smakowało wyśmienicie. Wtedy po raz pierwszy miałam styczność z autentyczną kuchnią Libańską w której się zakochałam bez pamięci. Do dziś dobrze wspominam ten dzień.

Piknik w stylu bliskowschodnim to kolejny wspaniały pomysł, który nadaje spotkaniu wyjątkowy charakter i pyszny smak. Na początek, nie może zabraknąć pysznego hummusu – gładkiego i kremowego puree z ciecierzycy, które doskonale komponuje się z chrupiącymi chlebkami pita. Można również przygotować baba ganoush, smaczną pastę z grillowanej bakłażanów, która świetnie smakuje podana z cienko pokrojonymi warzywami.

Kolejnymi przekąskami, które można uwzględnić na pikniku bliskowschodnim, to falafel – soczyste kulki z ciecierzycy i przypraw, oraz kofty – aromatyczne kawałki mielonego mięsa. Można je podać z cudownymi sosami, takimi jak tahini (pasta sezamowa), tzatziki (sos jogurtowy z ogórkiem i czosnkiem) czy harissa (ostry sos paprykowy).

Nie zapomnijmy także o różnych sałatkach, które są charakterystyczne dla kuchni bliskowschodniej. Na pikniku genialnie sprawdzi się tabbouleh – sałatka z kuskusu, pomidorów, natki pietruszki i cytryny, oraz fattoush, sałatka z chleba pita, warzyw i ziół, której smak uzupełniają sok z cytryny i oliwa z oliwek.

Piknik bliskowschodni to nie tylko pyszne dania, ale także okazja do odkrywania bogactwa smaków i aromatów tej kuchni. Przygotowując takie dania, zachwycisz swoich gości oryginalnymi przekąskami i stworzysz niezapomniane doświadczenie kulinarne.

  • Hummusy w kilku odsłonach – klasyczny, paprykowy czy z burakiem – przepis po najechaniu na odpowiedni smak
  • Baba Ganoush – czyli moja ulubiona, bliskowschodnia pasta z bakłażana – przepis
  • Muhammara – czyli bliskowschodni dip z pieczonej papryki – przepis
  • Sałatka – z pieczoną papryką, kaszą bulgur i serem feta – przepis
  • Tabbouleh – czyli libańska sałatka z pietruszką i komosą ryżową – przepis
  • Grillowany kurczak na zimno (idealny do wrapów, które można samemu komponować) – przepis
  • Chlebki pita oraz wrapy
  • Pokrojone świeże warzywa: ogórki w słupkach, marchewki, papryka, seler naciowy, rzodkiewki
  • Pikle: ogórki, marynowana cebula, oliwki
  • Talerz owoców: arbuz, melon, winogrona
  • Mrożona herbata

3. Piknik w stylu Greckim
Greckie tzatziki, chlebki pita, sałatka, kofty, dipy, świeże warzywa

Piknik w stylu greckim to wspaniały pomysł, aby przenieść się do słonecznej Grecji i cieszyć się wyjątkowym smakiem tamtejszej kuchni. Można rozpocząć od przygotowania świeżego tzatziki – jogurtowego dipu z ogórkiem i czosnkiem, który idealnie pasuje do chrupiącego pieczywa. Dodatkowo, nie może zabraknąć smakowitych oliwek oraz dipu z fety i pomidorów, których aromat i smak przeniosą nas wprost na grecką wyspę.

Sałatka grecka to kolejna klasyka, którą można przygotować na piknik. Składniki takie jak pomidory, ogórki, czerwona cebula, ser feta i czarne oliwki, uzupełnione oliwą z oliwek i świeżymi ziołami, tworzą idealne połączenie smaków.

Nie zapomnijmy również o kawałkach marynowanego kurczaka, który można przygotować z aromatycznymi przyprawami i delikatnie grillować. To smaczna i sycąca przekąska, która z pewnością przypadnie do gustu gościom na pikniku.

Wszystkie te pyszne dania, wraz z kawałkami świeżego pieczywa, sprawią, że piknik w stylu greckim będzie niezapomnianym doświadczeniem kulinarnej podróży na wybrzeże Morza Śródziemnego.

  • Klasyczne greckie tzatziki – przepis
  • Grecka sałatka z pieczoną papryką, słonecznikiem i owczym serem Manouri – przepis
  • Kofty wołowe lub z indyka (idealne do wrapów) – przepis
  • Dobra oliwa – możemy zrobić smakową w stylu greckim z oregano, czosnkiem, skórką z cytryny, solą oraz pieprzem
  • Grecka pasta z papryki i fety – przepis w rolce poniżej
  • Chlebki pita
  • Mix kolorowych i faszerowanych oliwek
  • Świeże warzywa – ogórki, papryka, rzodkiewki

@maste_official

Do zrobienia przepisu pierwszego z pieczoną papryką i fetą zainspirowała mnie wizyta w jednej z Greckich restauracji 🇬🇷 Obecnie robię ją nie tylko jako dodatek do chlebków pita czy warzyw, ale także jako baza do makaronów, wrapów, kolorowych kanapek, a nawet duszę w nich owoce morza. ••• Wystarczy upiec paprykę i obrać ją ze skóry. Następnie należy dokładnie z nią zmiksować ser feta, suszone pomidory oraz czosnek. Dodajemy także oliwę, sok z cytryny, czosnek granulowany, chilli, sol oraz pieprz. Na koniec porządnie wszystko schładzamy, aby stężało i podajemy tak, jak lubimy najbardziej 🤍 ••• Smacznego, Wasza Marcysia! ••• #dip #papryka #pomidory #suszonepomidory #wege #greckakuchnia #waszamarcysia

♬ Dreamer’s Path – James Quinn

4. Piknik w stylu Meksykańskim
Guacamole w trzech odsłonach i nachosy

Pomysł na piknik w stylu meksykańskim jest nie tylko ciekawy, ale także świetnie tematyzuje wydarzenie, dodając mu charakteru i smaku. Można zacząć od przygotowania guacamole w kilku odsłonach. Moje ulubione warianty to klasyczne z pomidorem, słodkie z ananasem oraz nieco szalone z chrupiącym boczkiem. Do tego nachosy, salsa z pomidorów i piknik gotowy!

Jeśli chcemy jednak bardziej treściwe dania innym świetnym pomysłem jest zorganizowanie stacji z tortillami i różnymi składnikami. Można przygotować tortille z wołowiną, kurczakiem lub po prostu rozstawić na środku koca chrupiące taco shells. Do tego można podać różne sosy, takie jak salsa, awokado, kawałki pieczonego wcześniej kurczaka, steka czy krewetek, kwaśną śmietanę i lekką surówkę. Dzięki temu każdy będzie mógł samodzielnie komponować swoje tacos według własnych upodobań.

Taki piknik meksykański będzie nie tylko smacznym doznaniem dla podniebienia, ale także świetną okazją do eksperymentowania z różnymi składnikami.

  • Klasyczne, meksykańskie guacamole, czyli pasta z awokado – przepis
    Możemy także przygotować wersję z mango, ananasem, japaleno czy chrupiącym boczkiem.
  • Domowa tortilla – przepis
  • Dip cebulowy na bazie kremowego serka i kwaśnej śmietany – przepis
  • Smażone papryczki padron, podane na zimno – przepis
  • Pico de gallo, czyli meksykańska salsa pomidorowa – przepis
  • Burrito bowl, czyli meksykańska sałatka z indykiem, ryżem i awokado – przepis
    Sałatkę można też podać w formie wrapów, które uprzednio przygotujemy w domu
  • Fajita bowl, czyli meksykańska sałatka z wołowiną, duszoną papryką i awokado – przepis
    Podobnie jak w propozycji powyżej, możemy też przygotować przekąskę w formie wrapów.
  • Quesadilla z warzywami i kurczakiem
  • Cytrynowa lemoniada
  • Jeżeli chcemy zaszaleć i mamy takie możliwości sięgnijmy także po Margaritę truskawkową i klasyczną, cytrynową.

 

 

@maste_official

Do zrobienia przepisu pierwszego z pieczoną papryką i fetą zainspirowała mnie wizyta w jednej z Greckich restauracji 🇬🇷 Obecnie robię ją nie tylko jako dodatek do chlebków pita czy warzyw, ale także jako baza do makaronów, wrapów, kolorowych kanapek, a nawet duszę w nich owoce morza. ••• Wystarczy upiec paprykę i obrać ją ze skóry. Następnie należy dokładnie z nią zmiksować ser feta, suszone pomidory oraz czosnek. Dodajemy także oliwę, sok z cytryny, czosnek granulowany, chilli, sol oraz pieprz. Na koniec porządnie wszystko schładzamy, aby stężało i podajemy tak, jak lubimy najbardziej 🤍 ••• Smacznego, Wasza Marcysia! ••• #dip #papryka #pomidory #suszonepomidory #wege #greckakuchnia #waszamarcysia

♬ Dreamer’s Path – James Quinn

4. Piknik w stylu Meksykańskim
Guacamole w trzech odsłonach i nachosy

Pomysł na piknik w stylu meksykańskim jest nie tylko ciekawy, ale także świetnie tematyzuje wydarzenie, dodając mu charakteru i smaku. Można zacząć od przygotowania guacamole w kilku odsłonach. Moje ulubione warianty to klasyczne z pomidorem, słodkie z ananasem oraz nieco szalone z chrupiącym boczkiem. Do tego nachosy, salsa z pomidorów i piknik gotowy!

Jeśli chcemy jednak bardziej treściwe dania innym świetnym pomysłem jest zorganizowanie stacji z tortillami i różnymi składnikami. Można przygotować tortille z wołowiną, kurczakiem lub po prostu rozstawić na środku koca chrupiące taco shells. Do tego można podać różne sosy, takie jak salsa, awokado, kawałki pieczonego wcześniej kurczaka, steka czy krewetek, kwaśną śmietanę i lekką surówkę. Dzięki temu każdy będzie mógł samodzielnie komponować swoje tacos według własnych upodobań.

Taki piknik meksykański będzie nie tylko smacznym doznaniem dla podniebienia, ale także świetną okazją do eksperymentowania z różnymi składnikami.

  • Klasyczne, meksykańskie guacamole, czyli pasta z awokado – przepis
    Możemy także przygotować wersję z mango, ananasem, japaleno czy chrupiącym boczkiem.
  • Domowa tortilla – przepis
  • Dip cebulowy na bazie kremowego serka i kwaśnej śmietany – przepis
  • Smażone papryczki padron, podane na zimno – przepis
  • Pico de gallo, czyli meksykańska salsa pomidorowa – przepis
  • Burrito bowl, czyli meksykańska sałatka z indykiem, ryżem i awokado – przepis
    Sałatkę można też podać w formie wrapów, które uprzednio przygotujemy w domu
  • Fajita bowl, czyli meksykańska sałatka z wołowiną, duszoną papryką i awokado – przepis
    Podobnie jak w propozycji powyżej, możemy też przygotować przekąskę w formie wrapów.
  • Quesadilla z warzywami i kurczakiem
  • Cytrynowa lemoniada
  • Jeżeli chcemy zaszaleć i mamy takie możliwości sięgnijmy także po Margaritę truskawkową i klasyczną, cytrynową.